Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Mouka na Slavicích, grilovačka na Primě. Všichni už jsou unaveni z Bendigova lhaní

    Bendig vodí za nos už jen sám sebe. | foto: Profimedia.cz

    Kauza Jana Bendiga má všechny ingredience „polohrubé“ bulvární kauzy: známou osobnost, údajný rasistický útok a podezření z inscenace. Uprostřed této bouře stojí romský zpěvák, jehož případ vyvolal vlnu diskusí nejen o rasismu, ale i o hranicích, které by neměly být v boji za mediální pozornost překročeny. Na závěr jeden důležitý kontext, který nám uniká.

    Mouka na Slavicích, grilovačka na Primě

    Začněme u samotného jádra kauzy. Bendig, tvář známá z českého šoubyznysu, se údajně stal obětí rasisticky motivovaného útoku. Příběh se však začal komplikovat poté, co se objevily indicie naznačující, že si mohl tento útok objednat sám. Podle policejních zdrojů existují důkazy ve formě telefonátů mezi zpěvákem a útočníkem, stejně jako výpisy z bankovních účtů, které podporují tuto teorii. Závěr policie je jasný: útok na červeném koberci na Českém slavíkovi byl pečlivě domluvený a (podle nových zjištění) i zaplacený incident.

    Chvíli to vypadalo, že Bendigovi se podaří z kauzy „vymlčet“. Rozhovor pro CNN Prima News měl sloužit k propagaci jeho nového koncertu, klipu, setkání s fanoušky a možná i ke zlepšení jeho jména. Zpěvák přišel do studia s předpokladem, že se budou bavit o jeho horečce při natáčení nového klipu, ale nakonec se dostali k mouce. Moderátoři měli k dispozici celé usnesení policie; i když bylo mnoho informací začerněno, nebylo těžké zjistit u policie, co tam stojí. Usvědčující telefonáty a výpisy z bankovních účtů (výběr z účtu a následný vklad stejného obnosu na účet útočníka) přesvědčily specialisty z protiteroristické policie věřit útočníkovi více než známému zpěvákovi.

    Bendig byl přístupem novinářů zaskočen. Jindy milý kluk zvyklý na přátelské lifestylové rozhovory se náhle ocitl ve stresové situaci, kde byl jako na rožni. Nebyl schopen adekvátně argumentovat, přeskakoval mu hlas, opakoval, že o ničem neví, projevoval nervozitu a nakonec podrážděně vyhrožoval, že do této televize už na rozhovor nepřijde. Bylo to naprosté fiasko.

    Manažer kuplíř

    V této aféře zaujímá klíčovou roli Lukáš Rejmon, Bendigův manažer a partner. Svoji kariéru začínal jako produkční v gay klubu Escape, kde organizoval zábavu a koordinoval pracovní dobu či finanční postihy mladíků, jejichž svlečená těla lákala do klubu převážně starší klientelu. Za tuto činnost čelil hrozbě až osmi a půl roku vězení, avšak státní zástupkyně neuspěla a Rejmon nakonec obdržel od Městského soudu dvouletou podmínku se zkušební dobou tří let za kuplířství. Kromě náklonnosti k Honzovi, má zřejmou slabost pro mikiny Versace.

    Rejmon může být v Bendigově kariéře potenciálně osudovým hráčem. Místo slibované mediální pauzy začal Bendiga znovu vodit na rozhovory. U Čestmíra Strakatého to ještě dopadlo bez újmy, zpěvák tvrdil, že by ho matka takto nevychovala, aby lhal a vymýšlel si útok na sebe. Když se pak domlouval rozhovor na Primě, Rejmon souhlasil s otázkami na mouku, zřejmě si byl jistý, že pokud budou stále zapírat, kauza časem utichne, netušíc, že moderátoři mají usnesení policie s argumentací, na kterou Rejmon Bendiga nedokázal připravit. Mediální obraz Bendiga je nyní katastrofální, a za tím stojí jeho manažer, který opakovaně selhává ve své roli a zřejmě spojil jejich osudy s jednou velkou lží za každou cenu.

    Jan Bendig s partnerem Lukášem Rejmonem

    Z očí do očí

    Celý případ otvírá diskusi nejen o možné inscenaci útoku, ale také o dopadech, které takové chování může mít. Co začalo jako snaha o získání pozornosti, se rychle proměnilo v boj o „přežití“. Když se případu ujalo specializované policejní oddělení, bylo jasné, že jde o vážnou záležitost, nikoli jen o klukovinu. Domnělý útočník se u prvního výslechu zřejmě držel dohodnutého scénáře a potvrdil Bendigovu výpověď, že útok plánoval. Když mu ale došlo, že mu za to hrozí vážné důsledky (minimálně podmínka za výtržnictví), rozhodl se pro pravdu. Policistům odhalil celý plán, který si později ověřili s výpisem hovorů a pohybem na účtu a uvěřili mu. Jednou z věcí, která byla ve spisu a nezazněla v rozhovoru, že útočník chtěl, aby mu dohodnutý útok Bendig odsouhlasil z očí do očí. Všichni spiklenci se měli potkat na parkovišti před obchoďákem.

    Pojďme si ale říct, co je zde rovněž alarmující. Jan Bendig prošel náročným dospíváním. Kvůli svému původu měl jeho otec problémy sehnat práci v Čechách, a tak se rodina rozhodla přestěhovat do Liverpoolu. Tam se situace nezlepšila; bojovali s chudobou a hladem. Návrat do Česka a snaha prosadit se jako zpěvák přinesly Bendigovi účast v SuperStar, ale skončil čtvrtý a musel se vypracovávat s pomocí kamarádky Moniky Bagárové, ačkoli jeho talent byl nesporný. Letošní rok měl být vrcholem jeho kariéry s vyprodanou O2 arénou a spoluprací s Janem Burianem coby kapitánem Demem, kdy se zdálo, že mu všechno vychází.

    Jan Bendig

    Špína kluk z gay baru

    Poté přišel nápad s moukou. Na špinavou práci byl vybrán kluk z gay baru, který nebyl na tom nejlépe. Bez peněz a s osobními problémy byl snadno ovlivnitelný. Jeho životní situace připomínala Bendigovu minulost, což z něj dělalo ideálního kandidáta pro roli: „My ti dáme peníze, ty to uděláš a kdyby to prasklo, budeš mlčet.“

    Nejvíce absurdním momentem ve vykonstruovaném příběhu je situace, kdy Bendig po útoku komunikuje se svým komplicem prostřednictvím sociálních médií a v roli romského Ježíše mu nabízí lásku, pokání a odpuštění tím, že ho pozve na svůj koncert. V tomto okamžiku bylo zřejmé, že se jedná o strašnou habaďůru.

    Jan Bendig

    „Nevím, proč jsi to udělal? Proč zrovna já? Možná jsi čekal na někoho jiného a já ti v tom viditelném obleku padl do oka. Možná jsi čekal na mě. To, co sis udělal, byla fakt blbost. Ale jak už jsem psal, nebudu ti nadávat. Možná někoho následující větou překvapím, ale zvu tě na některý z mých koncertů.“

    „Ať vidíš, že nejsem takový, jaký si asi myslíš… že makám, snažím se v životě něco dokázat a být pro spoustu mladých lidí, kteří se v životě teprve rozkoukávají, inspirací. Třeba budu i inspirací pro tebe, že to, co jsi udělal, byla fakt blbost a klukovina… Nechci, aby se tahle věc zvrtla v nějaký rasistický podtext a následnou pomstu. Násilí totiž plodí další násilí. A tady na světě je ho už i tak dost,“ napsal Bendig.

    Plán nebyl dokonalý, ale to bylo vedlejší. Když vše vyšlo najevo, situace se stala vážnější. Bendig, namísto aby převzal odpovědnost a ukončil lhaní, zvolil strategii zatloukání na všech frontách, připomínající Řepku s Kristelovou v kauze falešných pornoinzerátů proti bývalé manželce. Všichni víme, jak to skončilo. Bendig svým jednáním tak tlačí do kouta obyčejného kluka, kterého našli v baru a přemluvili k divadlu. Kluka bez kariéry, podobně jako kdysi Bendig, když začínal. Možná bral Bendiga za vzor, chtěl mu pomoci v kariéře, přijal roli užitečného idiota a dostal se do spárů policie.

    Bohužel, Bendig a jeho manažer pravděpodobně budou pokračovat v tvrzení, že s celou záležitostí nemají nic společného. Na kariérní šanci, jakou představuje vyprodaná O2 aréna a podpora fanoušků, se přeci jen tak nezanevře kvůli jednomu bezejmennému barmanovi, který nemá co ztratit.

    Ano, Jan Bendig má v jednom pravdu: na světě se děje dost křiváren. Tak proč nepřidat další, že?

    Fotogalerie