Cibulka o syndromu vyhoření: Je to něco tak hnusného, že to už nikdy nechcete zažít

Shodou okolností v den, když Aleš Cibulka (45) křtil svůj filmový kalendář, vysílala Česká televize další díl 13. komnaty, která vyprávěla jeho příběh. Pro Českou televizi se rozpovídal o syndromu vyhoření, který ho před časem postihl a dosti potrápil. V rozhovoru pro Expres mluví mimo jiné o tom, jestli člověk může vyhořet víckrát, i o lidech, jimž tento civilizační strašák v žádném případě nehrozí. Jak jste na tom vy? Měli byste se začít bát?

„To si člověk cíleně buduje už od dětství. Pokud je to dítě, které má pět kroužků, vyhrává medaile v atletice a do toho chodí na keramiku a učí se tři světové jazyky, do toho maminky a babičky chodí a říkají, jak je úžasné, tak zadělávají právě na to vyhoření,“ prozradil nám Aleš Cibulka na křtu filmového kalendáře.

„My jsme všichni tak nastartovaní a naučení, že chceme být ti jedničkáři a pracovat na ten výkon, jenže tělo není stroj,“ varuje moderátor, který mluví z vlastní zkušenosti.

„Jednoho dne začne tělo varovat, jednoho dne varuje ještě víc a pak prostě vypne,“ doplňuje Cibulka, který se do pracovního procesu se vším všudy vrátil až po tři čtvrtě roku.

V rozhovoru pro Expres prozradil i to, komu syndrom vyhoření v žádném případě nehrozí.

Na křtu kalendáře Aleše Cibulky nechyběly ani knihy, na nichž se podílel, které napsali Agáta Pilátová a Radkin Honzák.

Na rozdíl od psychiatra Radkina Honzáka, na jehož knize o vyhoření spolupracoval, má za to, že člověk nemůže vyhořet podruhé.

„Je to něco tak hnusného, a tím to samozřejmě nesrovnávám třeba s rakovinou a dalšími fatálními nemocemi, že to už nikdy nechcete zažít,“ doplnil moderátor.

Co radí lidem, kteří na sobě pozorují varovné příznaky? Dá se syndrom vyhoření vyléčit jen čajem a meditacemi? Dozvíte se ve videorozhovoru Expresu.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:30 sobota 4. února 2023. Anketa je uzavřena.

  • 6
  • 3
  • 3
  • 2
  • 1
  • 1

Mohlo Vás také bavit