Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Andor Šándor: Erdogana nebrat, víc takových Kurzů, Macron ať zpytuje svědomí

    Bývalý generál Vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní expert Andor Šándor. | foto: David Port/MafraProfimedia.cz

    Bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby a generál v záloze Andor Šándor nevidí další vývoj Turecka po Erdoganově znovuzvolení růžově a předpokládá další náklon k islamizaci a odklon od sekularizace. Angela Merkelová již pro Evropu nepředstavuje takové ohrožení jako v předchozích letech, ale krušné časy prý nastanou EU po brexitu s odchodem nejlepší evropské armády a s neochotou Trumpovy administrativy investovat do ochrany starého kontinentu v rámci NATO. Šándor nezapomněl uštědřit pomyslný kopanec do zadku ani pokryteckému prezidentu Macronovi.

    Turecko, jak ho dnes vidíme prezentovat Recepem Tayyipem Erdoganem, rozhodně nepředstavuje stát, který by se měl připojit k Evropské unii. V současnosti používané metody udržení moci nepatří podle Andora Šándora „arzenálu klasické demokracie“.

    „Zásadně bledne Atatürkův obraz sekulárního Turecka, obraz jeho ideje, kdy za některých vlád byla odmontována kompletně Osmanská říše a Turecko nastoupilo cestu sekulárního státu. Tady vidíme pravý opak,“ řekl Šándor v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz.

    K uvolnění represivního režimu v blízké době určitě nedojde a desetitisíce svých odpůrců z věznic nechá jen těžko propustit. A politický systém Erdoganova establishmentu určitě není ten, který by kdokoliv uvnitř EU rád viděl. Nejde jen o členství v Unii, ale také další setrvání vykolejeného státu v Severoatlantické alianci.

    „Otázkou je, jak se dál bude vyvíjet situace se zavedením trestu smrti a jeho nějakou retroaktivitou. On se sám vyjádřil, že pokud parlament přijme trest smrti, on ho schválí, což bude zásadně diskriminovat jakékoliv šance, aby se Turecko stalo členskou zemí Evropské unie. Předpokládám, že příklon k Saúdské Arábii a orientace k Blízkému východu bude pokračovat.“

    Andor Šándor vidí v Turecku další nárůst islamizace země.

    Generála nepotěšilo ani výmluvné gesto tureckých fotbalistů v německých barvách se vší jejich servilitou vůči prezidentovi, který si hraje na osmanského sultána. „Jak němečtí fotbalisté Mesut Özil a Ílkay Gündogan dávali Erdoganovi národní dres Německa a tu nechutnou šarádu kolem, tak myslím, že je měl trenér Löw okamžitě vyhodit z reprezentace. Panáčkové by si měli uvědomit, že mohou být Turci, kteří se narodili třeba v Německu nebo mají německé státní občanství, ale jsou to především občané Německa. Co tam předvedli, bylo po mém soudu nechutné.“

    Někdejší generál vojenské rozvědky nevidí roli a dopad politiky německé kancléřky Angely Merkelové zrovna pozitivně, ale dnes prý již nepředstavuje takové nebezpečí jako dříve. Problém vidí Šándor spíše ve schopnosti Evropské unie přenášet svá rozhodnutí do reálného světa.

    Özil Erdoganovi věnoval svůj dres.

    Merkelová již není tak nebezpečná

    „Dnes nejsou počty migrantů zaplať pánbůh tak vysoké jako v době, kdy Angela Merkelová ohrožovala migrační procesy Evropské unie právě tím, že nedodržovala jednání a vyzývala migranty ke vstupu do Německa, a kdy zásadně zkomplikovala vnitropolitickou situaci, což je dnes vidět. A antagonizovala řadu zemí Evropské unie, které nechtěly její způsob vidění a řešení migrace.“

    Rozhodnutí států EU vytvořit centra selekce uprchlíků na území některých zemí a dokonce jejich vybudování v Africe, může být problematické. „Teď jde o to, aby vše, na čem jsme se dohodli, byl jasný signál všem pašerákům a migrantům – nevyplatí se vám to. Minimální počet z vás dostane azyl a ostatní budete vrácení zpátky, to znamená peníze, které jste vynaložili na cestu a dali jste je pašerákům, se minuly účinkem.“

    „Byl bych rád, kdyby takových politiků, jakým je rakouský premiér Kurz – když ho přičtu k lidem, kteří už dříve vůči migraci zastávali jednoznačný postoj – aby takových politiků bylo více. A že by prezident Macron měl zpytovat svědomí a neměl by Česku ani jiným státům Visegrádské čtyřky vyhrožovat, pokud jde o migraci, protože to byla přímo Sarkozyho Francie s Cameronovou Británii, které zničily Libyi. Poslední bombardování bylo v roce 2011,“ kritizuje Šándor pokrytectví francouzské vlády a shoduje se tak s podobným názorem, který nedávno prezentoval bývalý náčelník generálního štábu AČR Jiří Šedivý.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 14:08 úterý 6. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

    • Super
      239
    • Tvl
      11
    • Cože
      9
    • Haha
      8
    • Trapas
      8
    • Sladký
      7
    Vybrali jsme pro vás

    VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

    Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

    Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

    Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

    Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

    Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...