Jiný kraj, jiný mrav. Amerika svého Breivika popraví, ten norský si diktuje podmínky

„Americký Breivik“ Dylann Roof si za rasově motivovaný masakr v černošském kostele vyslechl trest smrti. Na rozdíl od Breivika ho ale žádný komfort v luxusním vězení nečeká. | foto: koláž Expres.cz

Ve Spojených státech byl vynesen rozsudek smrti nad Dylannem Roofem, přezdívaným americký Breivik. Dvaadvacetiletý neonacista stejně jako jeho norský protějšek spáchal rasově motivovanou masovou vraždu, když zastřelil 8 lidí v černošském kostele. Zatímco skutečný Breivik si v luxusním vězení diktuje podmínky svého komfortního pobytu, Roof bude ve skromné cele čekat na popravu.

V americké Jižní Karolíně došlo k vynesení rozsudku v ostře sledovaném případu dvaadvacetiletého Dylanna Roofa. Ten v červnu 2015 v černošském kostele ve městě Charleston zastřelil devět lidí, kteří se účastnili bohoslužby. Nyní si za rasově motivovanou masovou vraždu vyslechl Roof nemilosrdný verdikt trestu smrti.Roof je často přirovnáván k norskému masovému vrahovi Andersi Breivikovi, který v roce 2011 zavraždil 77 lidí, z toho značnou část dětí. Stejně jako on se ani Roof netají tím, že je neonacista, vyznává nadřazenost bílé rasy a vraždil černochy kvůli tomu, že je považuje za zcela méněcenné.

Jak Breivik tak Roof před činem sepisovali různé manifesty, kde prezentovali své zvrácené názory.

Ani jeden z rasistických vrahů před soudem svého činu nelitoval. Roof během procesu většinu času buď zíral do prázdna nebo vyplazoval na soudce jazyk. Na svou obhajobu prohlásil, že by vraždu spáchal znovu, jelikož je to jeho povinnost jako obránce rasové čistoty a lituje jen toho, že černochů nezastřelil více.

Porota Roofa shledala jednomyslně vinným z celkem 33 federálních zločinů a soudce Richard Gergel mu za to udělil nejtvrdší možný trest smrti. V Jižní Karolíně se přitom jedná o zcela výjimečný prostředek potrestání těch nejtvrdších zločinů. Od roku 1976, kdy byl hrdelní trest obnoven, bylo vykonáno jen 43 poprav.

Přístup k mladým psychopatům, kteří neváhali ve jménu svého vzoru Adolfa Hitlera vraždit, je ale v obou zemích diametrálně odlišný. Zatímco Roof bude v malé cele s nejpřísnějším režimem čekat na popravu smrtící injekcí nebo na elektrickém křesle, Breivik si užívá třípokojové cely s tělocvičnou a pracovnou a soudy musí vyhovovat jeho stížnostem na nedostatek komfortu a krácení jeho lidských práv.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:30 11. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  13
 • Haha
  13
 • Cože
  12
 • Tvl
  12
 • Trapas
  10
 • Sladký
  9


Komentáře