Výsměch spravedlnosti: Breivik si stěžuje na vězení a vypadá lépe než kdy předtím

Norský masový vrah Anders Breivik si opět stěžuje na podmínky ve vězení. Ač by dle svých stížností měl strádat, vypadá mnohem lépe než kdy předtím. | foto: koláž Expres.cz

V norském Skienu opět stanul před soudem nechvalně proslulý masový vrah Anders Breivik. Ten si opakovaně stěžuje, že ve vězení musí čelit nelidským podmínkám a jsou porušována jeho lidská práva. Přesto ale vypadá mnohem lépe, než kdy předtím.

V Norsku opět stanul před soudem nejhorší tamní masový vrah, sedmatřicetiletý Anders Breivik. Pravicový extremista a psychopat v červenci roku 2011 na ostrově Utoya zastřelil 69 lidí, z větší části dětí a dalších 8 lidí zabil bombovým útokem v Oslu. Nyní odvolací soud řešil jeho stížnost na nelidské podmínky ve vězení.Breivik byl odsouzen k nejvyššímu možnému trestu, který norské právo umožňuje, tedy ke 21 letům s možností následného prosloužení. Fakticky lze předpokládat, že vraždící monstrum Breivik stráví ve vězení zbytek života. Od nástupu do věznice zahlcuje Breivik soudy neustálými stížnostmi na to, jak v cele trpí.

Ač byl Breivik umístěn do moderní věznice Telemark ve městě Skien, v níž se mu dostává komfortu, o kterém si například vězni v Česku mohou leda nechat zdát, považuje podmínky ve vězení za zcela nelidské. Samotka, na které je ubytován, přitom spíše než celu připomíná apartmán, za který by lidé na svobodě zaplatili nemalé nájemné.

Breivikova cela se skládá z obytné místnosti, pracovny a posilovny. K tomu má dispozici vlastní koupelnu se záchodem, televizi, DVD přehrávač nebo herní konzoli X-Box. Ale i to je zvrácenému Breivikovi otevřeně se hlásícímu k nacismu a obdivujícímu Adolfa Hitlera málo.

Soud již v minulosti vyhověl Breivikovým stížnostem a zmírnil mu přísný režim, který měl jako nejhorší vrah v Norsku uložen. I nyní s dalšími absurdně vyznívajícími požadavky na zlepšení už tak velkorysých podmínek Breivik pouze přestoupil před soud, zahajloval a dále už neřekl ani slovo. Se soudcem a státním zástupcem hovořil pouze Breivikův advokát Öystein Storrvik.

Chování psychopatického neonacisty Breivika působí jako naprostý výsměch spravedlnosti. Nejenže si postupem času vydobývá podmínky lepší, než má velká část sociálně slabších lidí, ale navíc pobyt za mřížemi viditelně svědčí i jeho vzhledu.

Dříve nekňubovsky působící mladíček Breivik se přetransformoval do nesmlouvavě vypadajícího drsňáka v dobře padnoucím obleku, se kterým není radno si zahrávat a kterému zároveň nelze upřít jakýsi zvrácený šarm.

I to je odrazem norského vězeňství, které bývá ve světě kritizováno pro svou přebujelou lidumilnost.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:49 10. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  18
 • Sladký
  17
 • Tvl
  16
 • Super
  14
 • Cože
  12
 • Haha
  10


Komentáře