Afghánec na špacíru po Evropě: V Británii útočil kladivem, předtím v Holandsku uřízl ženě hlavu

Ve Velké Británii byl po útoku kladivem na policisty zatčen Afghánec Jamshid Piruz. Ukázalo se, že se jedná o vraha odsouzeného za to, že v Nizozemsku uřízl ženě hlavu. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

K těžko uvěřitelnému případu došlo ve Velké Británii. Do země se bez jakýchkoliv problémů dostal Afghánec Jamshid Piruz navzdory tomu, že se jednalo o odsouzeného vraha, který v Holandsku uřízl hlavu ženě na uprchlické ubytovně. Jeho zatčení po útoku na policisty opět rozvířilo debaty o tom, že po Evropě se mohou volně pohybovat i osoby představující velké bezpečnostní riziko.

Ve Velké Británii byl zatřen osmatřicetiletý Afghánec Jamshid Piruz poté, co brutálně napadl dvojici policistů kladivem. Až když byl muž v poutech ukázalo se, že se jedná o odsouzeného vraha, který bez jakýchkoliv problémů cestoval po Evropě.Piruz před deseti lety v Holandsku uřízl hlavu ženě v uprchlickém centru. K vraždě se hrdě přiznal a před soudem uvedl, že se inspiroval videozáznamy islámských radikálů. Nizozemský soud mu uložil čtrnáctiletý trest, nicméně po sedmi letech byl násilnický Afghánec opět na svobodě.

Piruz po propuštění z vězení nepracoval a jen pobíral sociální dávky. Do toho mu byl přiznán v Nizozemsku azyl a následně i uděleno občanství, tudíž mohl požívat veškerých výhod občanů EU včetně neomezeného pohybu po území Evropy.

Odsouzený vrah se bez jakýchkoliv problémů dostal do Velké Británie, kde během hraničních kontrol nikdo neřešil jeho minulost. Hned na londýnském letišti Standsted napadl jednoho z úředníků, nicméně vyvázl bez trestu. Do rukou spravedlnosti se dostal až poté, co kladivem zmlátil policisty, kteří přerušili jeho loupežné přepadení.

Nejen Britové jsou v šoku z toho, jak se po Evropě mohou bez obav pohybovat osoby představující nesmírné bezpečnostní riziko. Neexistuje totiž žádná povinnost, kdy by například Holandsko muselo Velké Británii sdělovat, kdo je odsouzený za vraždu nebo znásilnění či jiné závažné trestné činy.

Nejabsurdněji na celé věci působí obhajoba advokátky násilného Afghánce. Podle ní byl její klient jak v případě vraždy, tak napadení úředníka a policistů rozrušen z pobytu v cizí zemi a vytržen z vlastní kultury, že jednal impulzivně a v afektu a nevěděl co činí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:57 5. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  46
 • Trapas
  14
 • Cože
  13
 • Sladký
  13
 • Super
  12
 • Haha
  11


Komentáře