Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    10 důvodů, proč jít do války proti ISIS

    Ruský prezident Vladimir Putin Fra slíbil francouzskému prezidentovi vojenskou pomoc při útocích na Islámský stát a námořnictvu rovnou nařídil, ať s Francouzi jednají jako se spojenci. | foto: EPA, AP, Reuters

    Reakce světových lídrů a expertů na terorismus na páteční teroristické útoky v Paříži se shodují na jediném: Svět je ve válce s terorismem a Západ musí konečně zničit jeho hnízdo!

    Slovo válka se od minulého pátku skloňuje na každém rohu. Politici se shodují, že útoky ve Francii jsou poslední kapkou a Islámský stát musí být zničen. Vypadá to, že svět konečně přejde od slov k činům. Přinášíme 10 důvodů, proč je nutné zakročit.

    Fotogalerie

    1. Útoky se týkají nás všech

    Americký prezident Barack Obama označil útoky za „útok na celé lidstvo“. Slíbil, že pachatelé budou postaveni před spravedlnost. A USA přešly velmi rychle od slov k činům. Krátce po útocích zaútočily na velitele Islámského státu v Lybii, který byl zřejmě zabit.

    Egyptský prezident Abdal Fattah Sisi vyzval ke „koordinovanému mezinárodnímu úsilí“ v boji proti „terorismu, jehož cílem je podkopat bezpečnost a stabilitu v různých částech světa, a to bez rozdílu“.

    2. Teroristé nesmí mít poslední slovo

    Německý prezident Joachim Gauck prohlásil, že teroristé „nebudou mít poslední slovo“. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan rovněž vyzval k boji proti všem teroristickým skupinám. Italský premiér Matteo Renzi řekl, že „v tomto boji zvítězíme“.

    3. Vymývání hlav musí skončit

    „Je to obrovská rána, obrovský zločin proti lidskosti. Zasadí to tvrdou rádu Francouzům a hlavně Pařížanům,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Jan Eichler, odborník na terorismus a bezpečnost z Ústavu mezinárodních vztahů. Eichler uvedl, že výběru atentátníků předcházelo vymývání hlav v mešitách. Příprava na útoky trvala několik měsíců.

    4. Musíme hájit svobodu a demokracii

    „Teroristé chtěli zasáhnout srdce západní civilizace, její hodnoty a občany,“ řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Podle něj nyní Evropa musí hájit hodnoty svobody, rovnosti a demokracie. „Nejedná se o válku mezi náboženstvími, ale o boj mezi civilizací a barbarstvím,“ uvedl k útokům španělský premiér Mariano Rajoy.

    5. Boj s teroristy může sblížit USA a Rusko

    Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že pařížské atentáty by mohly přimět Washington a členské země NATO, aby přehodnotily své priority. Mluvčí ruského prezidenta uvedl, že je příliš brzy na to mluvit o sbližování mezi Ruskem a Západem. Prezident Putin později uvedl, že veškeré bojové operace musí proběhnout v souladu s rezolucí OSN.

    6. S teroristy se nevyjednává

    Panuje všeobecný názor, že s teroristy se nevyjednává. Radikálové chtějí bez milosti zabít všechny, kteří nejsou na jejich straně. Existuje ale i opačný názor. Jonathan Powell, bývalý hlavní poradce Tonyho Blaira, tvrdí, že konflikty, jako je například ten v Afghánistánu, skončily pouze skrze vyjednávání, a ne díky vojenskému vítězství.

    7. Uprchlíci nejsou na vině, jsou obětmi

    Polsko po útocích v Paříži oznámilo, že nadále nebude přijímat uprchlíky prostřednictvím programu Evropské unie. Server The Guardian napsal, že se jedná o kontroverzní rozhodnutí, které „spojuje uprchlickou krizi s teroristickými útoky v Paříži“.

    „Ten, kdo je zodpovědný za útoky v Paříži... je zločinec a ne uprchlík nebo žadatel o azyl,“ řekl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Mnozí uprchlíci ze Sýrie a z Iráku jsou obětí lidí, kteří jsou spřízněni se zločinci, kteří v Paříži vraždili,“ dodává list Süddeutsche Zeitung.

    8. Všichni muslimové nejsou teroristé

    Je to válka s Islámským státem, ne s muslimy, říkají Pařížané. Účastníci televizní diskuse v americkém městě DesMoines odmítli použít termín „radikální islám“, který běžně užívají republikánští kandidáti. „Nemyslím, že jsme ve válce s islámem, jsme ve válce s džihádisty,“ řekla Hillary Clintonová. Užívání slov hanobících muslimy podle ní ničemu nepomůže.

    9. Cílené útoky násobí strach a hysterii

    Cílem teroristických útoků je především vyvolat u lidí strach, hysterii a s tím spojené potlačení rozumové stránky osobnosti. V této souvislosti stojí za zmínku, že slovo terorismus má svůj původ v latinském slově terrere (vyděsit),“ připomíná na Facebooku europoslanec Tomáš Zdechovský.

    10. Terorismus není zbraň slabých lidí

    Mezi mnoha analytiky a komentátory panuje názor, že terorismus je zbraní slabých. Tento názor ale odmítá americký filosof a lingvista Noam Chomsky. Podle něj je to zbraň těch, kdo jsou proti „nám“, ať už je ono „my“ kdokoliv. Islámský stát by se neměl dále podceňovat.

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 16:04 pondělí 14. března 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      52
    • Cože
      18
    • Sladký
      16
    • Trapas
      15
    • Haha
      13
    • Tvl
      11