Žít Brno zvoní umíráček aneb Jak je důležité mít svého nepřítele

Podle Matěje Hollana Brnu pár desítek migrantů navíc neuškodí. | foto: TwitterProfimedia.cz

V roce 2014 získalo hnutí Žít Brno podporované Piráty sedm zastupitelských mandátů z celkových 55. Následně vstoupilo do koalice a Matěj Hollan, hlavní tvář hnutí, se stal náměstkem primátora pro kulturu a dopravu. Jízda načerno, nadužívání služebního auta, sadomasochistický večírek na Ukrajině nebo plán ubytovat v centru Brna lidi v nouzi a pak i migranty ale, zdá se, u voličů příliš nezabodovaly. Protestnímu hnutí, které propáslo příležitost dospět v politickou stranu, nyní reálně hrozí, že zmizí v propadlišti dějin.

Pro nadcházející volby hnutí Žít Brno nemá příliš růžové podmínky. Nemůže počítat s podporou Pirátů, jako v těch minulých, ani Zelených. Pro ty je nepřípustné, aby Hollan objevil na čelních místech společné kandidátky.

„Nehodili jsme je přes palubu. Nikdy jsme ale neříkali, že do dalších voleb půjdeme nutně zase společně,“ uvedl brněnský lídr Pirátů Tomáš Koláčný.

Celé čtyři roky měli zastupitelé a členové Žít Brno, aby z protestní partičky udělali regulérní politickou stranu, která má jasné cíle, vize a směřování. Už nestačilo se jen vymezit, ukázat prstem na ty, kteří to dělají špatně. Kritizovat a protestovat totiž umí každý. To není politický program, to je český naturel a jen na něm se stavět nedá.

Dovést věci ke zdárnému konci, stát si za svým i za cenu dílčích neúspěchů, nespoléhat jen na populistická a kontroverzní hesla nebo činy, tomu se říká politická dospělost. K ní patří i umění dialogu, kompromisu i notná dávka diplomacie a umění zatnout zuby. Žít Brno s jeho hlavní hvězdou Matějem Hollanem zůstalo příliš dlouhou dobu ve vzdorovitém klackovitém pubertálním období.

Upoutat pozornost je jedna věc, stejně důležité, ne-li důležitější, je si pozornost voličů, politických spojenců a protivníků udržet. To je jako s hubnutím. Řada lidí zhubla, jen hrstka z nich si ale váhu udržela.

„V roce 2014 měli konformní pozici, byli mimo politiku, dělali si legraci. V tuhle chvíli není nepřítel, proti kterému by bojovali. Není tu (Roman) Onderka s (Michalem) Haškem (tehdejší primátor a hejtman, oba ČSSD, pozn. red.),“ řekl serveru Lidovky.cz politolog Otto Eibl.

Protestní akce a srandičky jsou fajn, chodníky a nové nádraží za vás však nepostaví.

Na titulní straně předvolebních novin Žít Brno se pod sloganem Chcu víc usmívá několik tváří, pro širokou veřejnost zatím vcelku neznámých. „Hollana znáte, toho vám neukazujeme,“ stojí v popisku pod fotografiemi. Dřívějšího lídra a nejviditelnější tvář hnutí nahradil architekt, urbanista a ředitel Galerie architektury Brno Gabriel Kurtis. Ten Hollana předběhl na kandidátce pro Brno i pro Brno-střed.

„Na ‚velkém Brně‘ a na Brně-střed za Žít Brno kandiduje dohromady 69 osobností. Jsou mezi nimi architekti, umělci i vědci, zdraví i handicapovaní, Češi i cizinci. Naše kandidátka je tak barevná jako samotné Brno,“ stojí v programu brněnského hnutí.

Při pohledu na program a kandidátku může člověk nabýt dojmu, že Žít Brno konečně dospělo a sžívá se s pravidly klubu politicky zletilých, otázkou je, jestli se tak nestalo moc pozdě...

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:28 23. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  23
 • Trapas
  8
 • Super
  6
 • Cože
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat