Zelená pro kamenování? Nad právy žen v OSN bude bdít Saúdská Arábie!

Mnohým zatrnulo, když v tajném hlasování Organizace spojených národů v minulém týdnu, prošla Saúdská Arábie do Komise o statutu žen. Jak je možné, že země, kde jsou ženská práva tak důsledně pošlapávána za pomoci středověkých praktik, získala tento mandát?

Komise složená ze 45 zástupců má v rámci OSN dohlížet na genderovou rovnost, prosazování ženských práv, posilování jejich pozice a dokumentování života žen. Tedy oblasti, ve kterých je konkrétně Saúdská Arábie velmi problematická.

Kamenování, stínání hlav, nelidské bičování a mučení, to jsou fenomény, kterých se ženám v této islámské ropné velmoci dostává vrchovatou měrou. A to je jen vrcholek ledovce z celé škály ženské diskriminace v zemi, kde je právo šaría základem právního systému.

Muži mohou beztrestně ženy bít a trestat podle libosti a rozšířené domácí násilí je normou, která řadí Saúdskou Arábii na jedno z posledních míst na světě z hlediska ženských práv.

Žena nesmí řídit automobil, cestovat bez povolení manžela a rodinného mužského doprovodu, bez souhlasu muže nelze ani studovat nebo pracovat.

Na druhou stranu je velmi rozšířen incest, hlavně mezi bratranci a sestřenicemi, správný styl oblékání žen sleduje přísná náboženská policie a volební právo a možnost aktivní politické kandidatury je možná až od roku 2015. Účast zaostalé země v komisi údajně vehementně prosazovaly Spojené státy a proti se stavěla zejména Čína.

Nedávno na besedě se student Vysoké školy finanční a správní situaci v Saúdské Arábii komentoval i prezident Miloš Zeman: „Teď jsem přijímal nového saúdsko-arabského velvyslance a říkal jsem mu: ‚Blahopřeji vám k vizi 2030, která předpokládá zrovnoprávnění žen.‘ Moje vrozená zdvořilost mi zabránila dodat, že nám se to už podařilo před sto lety.”

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:28 úterý 22. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 25
  • 12
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6