Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Pražská koalice nepadne! Čižinský se postavil za Hřiba, kterého griluje opozice

  Tlak na Piráty a pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) stále roste. Veřejným tajemstvím se staly snahy zastupitelů najít způsob, jak Piráty odstranit z vládnoucí koalice. Opoziční ODS veřejně vyzvala primátora, aby přestal ignorovat občany. Ve hře je stále odvolání primátora Hřiba, kterého v pozici zachraňuje především Jan Čižinský z Prahy sobě.

  Následující dny a týdny budou pro pražský magistrát klíčové. Ve čtvrtek se zastupitelé sešli na 2. mimořádném jednání, které může pokračovat také v pátek. Za týden se zastupitelé sejdou naposledy před letními prázdninami a dají se očekávat velké věci. Kritika primátora Zdeňka Hřiba nebere konce a opozice se ho zřejmě pokusí z pozice odstranit.

  „To, co se děje poslední týdny v některých městských částech, nemá obdoby. Piráti v čele s primátorem Hřibem si z Pražanů udělali laboratoř na svoje aktivistické experimenty. (...) Nejde jen o Smetanovo nábřeží, které nejdříve hyzdily žluto-černé zátarasy a po zasloužené kritice a výsměchu Pražanů tam vznikl jakýsi ostrůvek: bez souhlasu Prahy 1 a v rozporu s usnesením Zastupitelstva hlavního města Prahy. Pirátská koalice se chová, jako by jim Praha patřila, a absolutně přitom nemyslí na ty nejdůležitější, na občany. Takovéto chování tolerovat rozhodně nebudeme,“ uvádí předsedkyně pražských zastupitelů za ODS Alexandra Udženija.

  Nespokojenost s vedením města chce opozice proměnit ve snahu o odstranění Pirátské strany z vedení města. To podporuje hnutí ANO, ODS a této myšlence se nebrání ani Spojené síly pro Prahu, jejichž klub vede Jiří Pospíšil, který se už v minulost několikrát vyjádřil, že by byl rád v koalici právě s ODS.

  „Souhlasíme s tím, co říkají naši kolegové z ODS, že pirátští radní nejsou zcela výkonní. Pokud by mělo dojít k nějaké změně, musí se jednat o změnu koncepční a předem připravenou. Žádný chaotický útok. Navíc musí dojít k dohodě tří stran a pan Čižinský se projevuje vůči Pirátům méně kriticky. V tuto chvíli ale žádnou dohodu nevidím,“ řekl Pospíšil, který se do silných prohlášení nehrne, protože ví, že s myšlenkou zbavit se Pirátů příliš nesouhlasí Praha sobě.

  „Podporujeme tuto koalici, protože je pro Prahu nejlepší. Změny v koalici může chtít někdo, kdo to s Prahou nemyslí dobře. Tato koalice je to nejlepší, co jsme mohli vytvořit. Když se podíváte na práci našich lidí, je na nich vidět, že ji odvádějí dobře,“ řekl Jan Čižinský, který je zřejmě poslední záchranou Zdeňka Hřiba, jenž je kritizován také za to, že nekomunikuje s městskými částmi a rozhoduje bez nich.

  Asi nejviditelnějším případem bylo Smetanovo nábřeží.

  Smetanovo nábřeží prošlo velkou proměnou. Stavební povolení prý nebylo...

  Tahat horké brambory z ohně za svého primátora se rozhodl jeho náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě), který chtěl situaci zachránit fotografií, kde společně se starostou Prahy 1 Petrem Hejmou (STAN) stojí na Smetanově nábřeží, s komentářem: Táhneme za jeden provaz!

  Paradoxně ve stejnou chvíli Praha 1 na sociálních sítích nazvala uzavírku magistrátním experimentem a na velké přátelství to skutečně nevypadalo.

  „Plánovaných změn, zejména dopravního režimu, je v jednotlivých městských částech celá řada. Nikdo z vedení města to s námi na městských částech nekonzultoval a jedná se jen o demonstraci síly na úkor funkčního řešení. Namátkou mohu jmenovat změny na Podolském nábřeží, Modřanské, Evropské nebo řešení v oblasti řešení mýta, které bude mít na jednotlivé městské části zásadní dopad. Taková politika vedení města je pro soužití s městskými částmi nepřijatelná,“ okomentoval Hřibův postup místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

  Příjemně se primátorovi neposlouchaly ani výtky na čtvrtečním mimořádném zasedání zastupitelstva, kde mu zastupitelé vytkli, že s ním už nikdo na nejvyšších postech ve vládě nechce jednat a jako vyjednávač naprosto selhává. 

  „Nejste hoden primátorského řetězu. Pokud neumíte být neosobní, nechte to dělat někoho jiného,“ vyslechl si od opozičních zastupitelů.

  Nadcházející zastupitelstvo, které bude ve čtvrtek 18. června, bude zlomové, protože po něm se zastupitelé sejdou až v polovině září, a tak se dá očekávat, že se politici pokusí o rozpad současné pražské koalice.

  „ODS jako vítěz pražských voleb je připravena bavit se s každým, kdo to s rozvojem Prahy myslí vážně. Ten současný amatérismus, stagnaci a aroganci moci si Praha skutečně nezaslouží. Dlužíme to našim voličům a všem Pražanům. Pan Čižinský a jeho podnik s názvem Praha sobě se do nějaké změny moc nehrne, protože mu spolupráce s nezkušenými Piráty dobře klape ve všech ohledech, ať už ideologických, tak zájmových,“ přiznala snahu o změnu ve vedení města Udženija.

  Že koalice nepadne, Čižinský slíbil ve čtvrtek na svém twitterovém účtu.

  „Včera se konala debata o vizi dopravy v Praze. Účastnila se řada lidí, mimo jiné Janek Rubeš. Na konci se ptal, zda dnes padne koalice. Nepadne. Praha sobě slibovala Praze vizi města, ve kterém se dá žít, což vyžaduje stabilitu, předvídatelnost a trpělivé plnění koaliční smlouvy,“ nechal se slyšet Čižinský.

  Zda Zdeněk Hřib skutečně ustojí současnou krizi, uvidíme již příští týden.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:00 pátek 9. října 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   71
  • Sladký
   28
  • Cože
   27
  • Haha
   26
  • Super
   25
  • Tvl
   25

  Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

  Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

  Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

  Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

  Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

  Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz