jít naiDNES.cz

Hřibova limitka plastových kelímků pro náplavku: Líbivý nápad, který má menší problém

Primátor Zdeněk Hřib přišel s řešením, jak zatočit s plastovým odpadem na náplavce. Navrhuje limitovanou edici vratných kelímků. | foto: Instagram Zdeňka Hřiba

Že má primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v oblibě tramvaje, labutě i přívoz, to je známá věc. Rozhodl se proto spojit příjemné s užitečným a o svoje oblíbené motivy se chce podělit se všemi Pražany i návštěvníky hlavního města. Představil proto kolekci zálohovaných plastových kelímků v limitované edici, které mají ulevit od tun těch na jedno použití a ještě být vítanou památkou. Bohužel zapomněl na to, že přírodě ve výsledku moc nepomůže.

Primátor Zdeněk Hřib je na sociálních sítích velmi činný a je na první pohled jasné, že si tuto prezentaci svých nápadů náležitě užívá. Postuje fotky jako o závod, i když tématům, která Prahu trápí, se spíše vyhýbá. S prázdninami a s ním spojeným popíjením venku proto přišel s „velkým“ zlepšovákem. 

„Náplavková novinka: Představili jsme limitovanou kolekci designových vratných kelímků od Nikoly Logosové. Ilustrace na kelímcích ztvárňují typické náplavkové motivy: kobky, labutě, přívoz nebo tramvaje na nábřeží,“ pochvaluje si pražský primátor.

„Myslím, že se povedly, co vy na to? Hlavně mám radost, že vratné kelímky s oblibou využíváte a šetříte tak přírodu!“ jásá Hřib, který se s jedním z pohárků samozřejmě také zvěčnil. 

Lidé nápad vítají, přece se jen se jim nechce se brodit plastovým odpadem, když koše přetékají. A zafouká-li vítr, napadá to vše také do Vltavy, kterou – podobně jako náplavku – rozhodně nezdobí. Navíc nejde o žádnou novinku, na hudebních festivalech a jiných akcích už s úspěchem funguje zálohový systém léta.

Všímají si ale i toho, že jde o poněkud líbivý krok, který má háček. „No, když jsou limitované, tak je asi lidi budou sbírat a nebudou vracet, ne? Takže jste jenom přidali další plast,“ poznamenal jeden z kritiků Hřibova „kelímkování“.

„Ukázalo se to teď na koncertě Eda Sheerana. Lidi kelímky nevraceli a odvezli si je domů. Udělejte je obyčejné, pak budou v oběhu. Takhle jste akorát vytvořili nový plast a zkasírovali zálohu za něj,“ doplnil diskutující.

Pravda je, že limitovaná série problém s plastovým odpadem moc neřeší, obyčejné zálohované pohárky by úplně stačily, limitku by pak Praha mohla dělat příležitostně, například při výročích, svátcích nebo významných událostech...

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat