jít naiDNES.cz

Primátorova pastouška: Hřib si myslel na koupi roku, ve finále naletěl jako malý kluk

Zdeněk Hřib měl za to, že koupě domu v Kyjích s věcným břemenem je výhra. Není, což se mu nyní potvrzuje. | foto: Koláž Expres.cz

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) tvrdí, jaký je dobrý hospodář a s Prahou to myslí dobře. Co se osobních investic týče, v kramflecích si úplně jistý není. Koupě domu v pražských Kyjích je toho zářným důkazem. Zchátralá nemovitost „na dožití“ plná nepořádku uvnitř i v zahradě, navíc s tím, že si jej původní majitel „někdy odveze“, to nevypadá na byznys roku.

Zpočátku to vypadalo jako skvělý byznys. Koupit nemovitost v Praze, i s docela velkým pozemkem, za čtyři miliony korun? To se přece vyplatí!

Bohužel se Zdeněk Hřib zavázal, že po dobu roku a půl umožní uskladnění věcí původního majitele Norberta Naxery v domě a poskytne mu také součinnost při jejich prodeji nafocením a umístěním na inzertní servery. A na tom ve finále pohořel. 

„Pan Hřib tu podmínku nesplnil, nebyl nápomocen a tři měsíce před koncem lhůty navíc nechal vyměnit zámky, čímž mu (žalobci) znemožnil si ty věci odvézt třeba svépomocí,“ řekl Naxerův advokát u soudu. Věci měly podle něj hodnotu půl milionu korun a vzhledem k tomu, že je dům neobývaný, cennější věci v důsledku Hřibovy nečinnosti rozkradli zloději.

Naxera proto podal na majitele domu, manžele Hřibovy, žalobu a požaduje, aby soud kupní smlouvu zrušil. Jenže primátor ústy svého zástupce vzkázal, že se věci mají úplně jinak.

„V příloze naleznete fotodokumentaci objasňující skutečný stav movitých věcí, které žalobce zanechal na prodaných nemovitostech,“ komentoval právní zástupce Zdeňka Hřiba Pavel Poupě skutečný stav věcí v primátorově domě a jeho okolí.

Vyjádřil se i k tvrzení, jímž se Norbert Naxera u soudu oháněl. Hřib mu prý neumožnil věci nafotit, aby je mohl nabízet na inzertních serverech. 

„K vyjádření žalobce, že žádné inzeráty vyvěšeny nebyly, zasílám důkaz, který nepravdivé tvrzení žalobce popírá, a to některé publikované inzeráty,“ nechal se slyšet advokát a přiložil inzerát, v němž žalobce nabízel ojetou dodávku, která utěšeně rezivěla v zahradě.

Poupě odmítá, že by jeho klient nějakým způsobem pochybil nebo upřel předchozímu vlastníkovi domu práva, na nichž se domluvili a byli jimi smluvně vázáni.

„Na závěr sděluji, že veškerá tvrzení žalovaných jsou řádně doložena podklady založenými do soudního spisu. Např. jsme předložili soudu jasné důkazy, že zámky byly vyměněny až poté, co žalobce i přes opakované urgence odmítl po jednom a půl roce předat klíče, ačkoliv k tomu byl dle kupní smlouvy zavázán,“ nechal se slyšet Hřibův advokát.

Zajímalo nás, co s domem primátor zamýšlel, i to, proč tu neproběhly a neprobíhají žádné stavební (nebo alespoň úklidové) práce. Odpovědi na tyto otázky si ale Hřib i jeho advokát nechali (zatím) pro sebe. No nic, budeme to zkoušet i dál.

Bude zajímavé sledovat, jak se celý spor bude vyvíjet. Stal se primátor obětí „shánčlivého“ podivína, či dokonce vychytralého spekulanta? V současné době je totiž zmíněný dům neprodejný, anebo jen s citelnou ztrátou.

V každém případě je to odstrašující případ pro ty, kdo uvažují, že si koupí nemovitost s věcným břemenem.

Fotogalerie

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat