Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Digitalizace podle Pirátů? Pche, jen trafika! Udženija nakládá Hřibovi za Portál Pražana, kam nikdo nechodí

  Alexandra Udženija se pustila do Hřiba. | foto: koláž Expresu

  Pražský primátor Zdeněk Hřib se minulý týden na Facebooku zaradoval, že návštěvnost jeho Portálu Pražana začíná růst. Reagoval tím na článek serveru Seznam Zprávy, který uvedl, že projekt spolykal už minimálně 24 milionů korun a portál přitom navštěvuje jen hrstka lidí. Expres.cz hovořil s pražskou zastupitelkou Alexandrou Udženija (ODS), která nám ukázala tabulku, že ve skutečnosti město do Hřibova projektu investovalo již 45 milionů. Problém podle ní není ani tak v návštěvnosti, ale spíše v tom, kam peníze mizí.

  Portál Pražana, skrze který mohou obyvatelé hlavního města například uhradit poplatky a vyhnout se tak zbytečným cestám na úřad, provozuje společnost Operátor ICT. Ta zajišťuje informační a komunikační technologie Prahy.

  Podle zjištění Seznam Zpráv využilo do druhé poloviny května Portál Pražana jen 500 lidí, ti navíc učinili pouhé jednotky elektronických podání. Pak se návštěvnost mírně zvedla a podle Operátora ICT navštívilo portál na 7 tisíc lidí, uskutečnili ovšem pouhých 300 podání.

  Přesto z městského rozpočtu putují na provoz další a další peníze. Primátor Zdeněk Hřib se hájí tím, že „cena portálu je výrazně ovlivněna složitostí organizace pražské samosprávy, kdy je nutné propojit systémy 57 městských částí, které nejsou vždy stejné, a tyto integrační vazby jsou finančně náročné“.

  Alexandra Udženija ovšem pro Expres.cz promluvila o tom, co zejména opozici, ale už i koaličním partnerům Pirátů na magistrátu vadí. 

  „Problém Portálu Pražana je, že Operátor ICT dostal systémové jádro od NAKIT (Národní agentura pro komunikační a informační technologie, pozn. red.), a to zcela zadarmo. Dostali od státu v podstatě klon Portálu občana a měli k tomu udělat jen úpravy, dali tam poplatky typu za odpad či za psa. Jenže najednou to stojí desítky milionů. A já se ptám, za co byly ty desítky milionů utraceny, když ani nic nevyvíjeli,“ popisuje výrazná tvář pražské ODS.

  „Stálo to už 45 milionů, to jsem zjistila přímo od rozpočtového oddělení magistrátu,“ dodává.

  Alexandra Udženija je jednou z nejviditelnějších političek v rámci ODS.

  Alexandra Udženija je jednou z nejviditelnějších političek v rámci ODS.

  Udženija Expresu ukázala i výpis smluv týkajících se Portálu Pražana, který si vyžádala. Součet hodnot skutečně dává dohromady částku 45 milionů bez DPH. 

  První smlouva byla podepsána ještě v roce 2019, šlo o vytvoření prototypu a návrh architektury portálu. To stálo 1,95 milionu korun. O rok později v dubnu byla podepsána rámcová smlouva na „vývoj, provoz a podporu Portálu Pražana“, jejíž hodnota byla 22 milionů korun. Za další dva měsíce padlo bezmála 13 milionů korun na totéž, jednalo se ovšem o „etapu 2“. 

  Průměrně po měsíci pak následují částky řádově za stovky tisíc korun, než přijde další „pálka“ ve výši skoro 3 miliony korun. Tolik stály „analytické práce nových funkcionalit pro Portál Pražana“.

  „Tyhle peníze šly na nějaké úpravy a pak na co? Na pirátské trafiky? Nikdo neví, co tam tolik stálo, a to je vlastně i gros toho trestního oznámení, které na ně šlo. Že evidentně utrácejí za něco peníze, ale určitě ne za Portál Pražana,“ kroutí hlavou Alexandra Udženija.

  Zdeněk Hřib si vyšlápne na pivní autobusy!

  Zdeněk Hřib

  Následně se zamyslela se i nad tím, co stojí za nízkou návštěvností, se kterou se Hřibův projekt potýká.

  „Musíte k tomu mít bankovní ID nebo datovou schránku, jinak vás to tam nepustí. Jak si třeba senior má přes ten portál zaplatit poplatek za psa? Mně stačilo vidět, jak měli někteří senioři problémy třeba s očkovacími certifikáty, v Praze 2 jsme jim k tomu poskytovali službu, že jsme jim to vytiskli, přinesli domů a podobně. Podle mě to není pro všechny. A je vidět, že o to zkrátka není zájem. Přesto se do toho sypou strašné peníze,“ míní Udženija.

  A zdá se, že se peníze budou investovat do Portálu Pražana i nadále.

  „Žádají znovu peníze. A také to, aby se do nějaké výše zakázky nemusel Operátor ICT ptát Prahy, ale aby si to mohli dělat sami. Hřib pro ně žádá mnohem více kompetencí. Já myslím, že to je strašně špatně, on podle mě vůbec netuší, co se tam děje. Ty peníze se tam opravdu utápějí, mizí tam. A nikdo neví za co,“ krčí Udženija rameny.

  Že má s Portálem Pražana velké plány, ostatně potvrdil i primátor Zdeněk Hřib v již zmíněném příspěvku.

  „Počet uživatelů našeho Portálu Pražana raketově roste! Tahle čerstvá data počtu uživatelů mě fakt potěšila. Vždyť si vezměte, že se pořád jedná o rozestavěné dílo, se kterým máme velké plány. A to nejlepší nás teprve čeká!“ rozveselil se.

  „Máme ale potvrzeno, že jsme se s tvorbou Portálu Pražana vydali správným směrem. Málo se totiž ví, že je Portál Pražana z dílny naší městské společnosti Operátor ICT vítězným projektem soutěže Egovernment The Best 2020 v kategorii Městské projekty,“ vysvětlil Hřib.

  Podle Operátora ICT byla návštěvnost portálu od konce května zhruba 7 tisíc návštěvníků. V květnu návštěvnost sice skokově vystoupala na 8 tisíc návštěvníků, jak avizoval Hřib, ale úspěch to rozhodně není. Denně tak na web přijde asi jen stovka lidí. Ve srovnání s jinými, nejen pražskými aplikacemi jde o velmi nízká čísla.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

  Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

  Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

  Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

  Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

  Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz