Smrt na Orlíku: Zabiják ze skútru si odnesl směšný trest, je to za život Simony dost?

5. června 2017

Christoph Steinart je zodpovědný za smrt Simony S. po nárazu skútru do pramice. | foto: koláž FB,ČTK Expres.cz

Těžkému úrazu hlavy podlehla osmnáctiletá Simona J. minulé léto při romantické projížďce loďkou s přítelem po hladině Orlické přehrady. Prožívala letní lásku, čekala ji maturita a už tři týdny si užívala nové známosti. Místo idylky však přišel šok. Na loďku se vyřítil vodní skútr řízený teprve devatenáctiletým mladíkem. Katastrofa byla nevyhnutelná.

Ve chvíli, kdy byla zamilovaná dvojice přibližně ve středu vodní plochy, objevil se proti nim vodní skútr, který řidič hnal po hladině nepřiměřenou rychlostí tak, že si pramice před sebou nestihl všimnout.

„Byl to mžik. Pouze jsem ubral plyn a pak došlo ke srážce,“ uvedl tenkrát na svou obranu mladík. Střetu se nedalo zabránit a Simona utrpěla silný úder do hlavy. Ani zásah vrtulníku rychlé záchranné služby a převoz do nejbližší nemocnice nepomohl a dívka záhy zemřela.

O obrovském štěstí v neštěstí mohl mluvit její o třináct let starší přítel Miroslav F., který byl taktéž s lehčím zraněním hospitalizován v nemocnici. Ten se domnívá, že Christoph Steinert, řidič skútru, nezvládl řízení a zazmatkoval. Sám viník tragédie, tehdejší přítel dcery Lindy Finkové a Richarda Genzera, skončil jen s pár pohmožděninami, které ošetřili záchranáři na místě.

Rodině zabité dívky se Christoph odhodlal písemně omluvit až po třech měsících, zřejmě na radu právníka: „Hluboce s vámi soucítím a ponesu si to do konce života. Každé narozeniny budou nejsmutnější den mého života,“ napsal údajně mladík Simoniným pozůstalým. V den nehody totiž slavil své devetenáctiny.

A právě on se dnes zodpovídal u soudu, kde si poprvé vyslechl rozsudek. Za tragédii na Orlické přehradě uložil písecký soud muži podmíněný trest na pouhé 3 roky.

Neštěstí rozpoutalo debatu, zda je nutná změna pravidel pro rekreační plavbu, která umožnila vplutí vodních dopravních prostředků na dříve zakázané vodní plochy. Nedodržování pravidel bezpečnosti a legislativně neomezená povolená rychlost totiž výrazně zvýšily nebezpečí smrtelných událostí.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:48 úterý 3. října 2017. Anketa je uzavřena.

  • 30
  • 15
  • 12
  • 6
  • 5
  • 5
Komentáře