Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  WWW slaví 30 let! Jak vznikl web a proč na něj zakladatel není dnes pyšný?

  Zakladatel World Wide Webu Tim Berners-Lee | foto: Reuters

  Přečtete si článek na Expres.cz, přes sociální sítě poklábosíte s několika kamarády najednou a na večer si stáhnete nějaký pěkný film. Za to všechno můžete poděkovat jednomu jedinému muži, Timovi Berners-Leeovi. Právě on je totiž tím, kdo na den přesně před třiceti lety přišel s návrhem na zkonstruování internetového konceptu World Wide Web, tedy služby, pomocí níž lze sdílet dokumenty s celým světem. Přestože však jde o jeden z nejúžasnějších vynálezů v historii lidstva, Berners-Lee na současnou podobu webu příliš pyšný není. Proč? A je správně, že výročí založení WWW slavíme právě dnes?

  Rok 1980, 1989, 1990 nebo snad 1991? Ve vývoji nejrozšířenější internetové služby World Wide Web existuje hned několik důležitých milníků, které vedly k tomu, že je pro nás v dnešní době sdílení dokumentů s miliardami dalších uživatelů internetu samozřejmostí. Obecně platí, že rokem zrodu světově využívané služby je rok 1989, právě dnes si tak připomínáme třicetileté výročí. Vezměme to ale popořadě.

  V polovině roku 1980 nastoupil do mezinárodní vědecké organizace CERN ve Švýcarsku jistý Tim Berners-Lee. Šlo o pětadvacetiletého britského fyzika a počítačového inženýra. Jako by se nechumelilo, naprogramoval si jednoduchý elektronický katalog, na který se pomocí počítačové sítě mohl připojit odkudkoliv. Propracovaný systém pojmenoval ENQUIRE a výrazně si jím usnadňoval práci, protože díky němu propojil několik odkazů se souvisejícími informacemi, které ke svým výzkumům potřeboval.

  K vytvoření přelomového systému internetových stránek, mezi nimiž lze libovolně přeskakovat a čerpat z nich data, už příliš mnoho nechybělo. Jenže Berners-Lee koncem roku 1981 CERN opustil a šel pracovat do soukromého sektoru.

  Návrat a přelomový objev

  Ještě v polovině 80. let se ovšem vizionářský počítačový expert do švýcarského vědeckého centra vrátil. A byl to právě on, kdo nakonec pomohl CERNu vytrhnout trn z paty v podobě omezených možností při sdílení prací mezi vědeckými týmy po celém světě. E-mail totiž sice už existoval, nebylo však možné si na dálku posílat větší množství dat.

  Zakladatel webu Tim Berners-Lee v roce 1998, kdy se jeho vynález rozjížděl...

  Zakladatel webu Tim Berners-Lee v roce 1998, kdy se jeho vynález rozjížděl naplno.

  Tim Berners-Lee začal usilovně rozvíjet svůj původní systém ENQUIRE do takové podoby, aby mohl CERNu na mezinárodní úrovni sloužit. A právě před třiceti lety, 12. března 1989, zaklepal na dveře svých nadřízených, aby jim předal dokument se skromným názvem „Správa informací: Návrh“. Šlo o hrubý náčrt toho, jak by mohla mezinárodní internetová síť vypadat.

  Následovala dlouhá mravenčí práce, nad kterou se Berners-Lee tentokrát už nepotil sám, ale po boku Roberta Cailliaua a řady dalších kolegů z CERNu. Za úkol měli přetvořit původní návrhy do reálné, použitelné podoby. Povedlo se jim to až za rok a půl, na podzim 1990, kdy projekt dostali do finální fáze a rozhodli se ho pojmenovat World Wide Web, tehdy ještě bez mezer mezi jednotlivými slovy. O Vánocích pak Berners-Leeův tým zprovoznil vůbec první webový server historie: Info.cern.ch.

  Tehdy však byl celý projekt stále ještě interní záležitostí CERNu a okolní svět o něm neměl nejmenší tušení. A nyní se postupně dostáváme k poslednímu roku, který by mohl být považován za počátek webu, který známe dnes. Dne 6. srpna 1991 totiž díky legislativním úpravám došlo k tomu, že byla přelomová internetová technologie zpřístupněna veřejnosti. 

  Na již zmíněných stránkách CERNu visela informace, jak systém WWW funguje či jak si pořídit vlastní web. A začala velká jízda.

  Takto vypadal web serveru iDNES.cz v roce 1998.

  Takto vypadal web serveru iDNES.cz v roce 1998.

  Její začátek byl sice pomalejší a například ještě v listopadu 1992 na celém světě existovalo jen 26 serverů, které provozovaly především evropské i americké vědecké instituce. Už další rok ale existovalo více než 500 serverů a koncem roku 1994 jich bylo deset tisíc. Právě v té době totiž začala mohutná komercializace internetu. V dnešní době se počty webů počítají na stovky milionů.

  Nešťastný otec fantastického vynálezu

  Vývoj World Wide Webu udělal z Tima Berners-Leeho jednoho z nejvýraznějších inovátorů historie. Dokonce si v roce 2004 vysloužil rytířský řád od královny Alžběty. Jenže ve skutečnosti mu jeho přelomový vynález zrovna velkou radost nepůsobí.

  Tim Berners-Lee na svůj vynález v současnosti příliš hrdý není.

  Tim Berners-Lee na svůj vynález v současnosti příliš hrdý není.

  Vadí mu hned několik věcí. Před dvěma lety, kdy web slavil osmadvacáté narozeniny, vyjmenoval tři důvody, proč se podle něj ubírá špatným směrem. 

  Zaprvé je Berners-Lee znepokojen tím, že lidé ztrácejí kontrolu nad svými osobními údaji. Mnoho webových stránek je totiž podle něj založeno na obchodním modelu, který uživatelům umožňuje bezplatný obsah výměnou za přístup k citlivým soukromým informacím. A to je špatně.

  Internetový prohlížeč Seznam v době, kdy byl web v Česku ještě v plenkách.

  Internetový prohlížeč Seznam v době, kdy byl web v Česku ještě v plenkách.

  Problém vidí i v tom, že se po webu příliš snadno šíří dezinformace, čemuž ještě přispěl boom v podobě sociálních sítí. A zatřetí se podle něj často snaží různé společnosti či politické subjekty manipulovat s lidmi například před volbami.

  „Možná jsem vymyslel web, ale vy všichni jste pomohli z něj udělat to, čím je dnes. Jsem však nadále odhodlán zajistit, aby web byl svobodný, otevřený a kreativní prostor pro všechny,“ prohlašuje Tim Berners-Lee odhodlaně.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:30 10. července 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   20
  • Haha
   10
  • Trapas
   10
  • Sladký
   10
  • Tvl
   10
  • Cože
   9

  Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

  Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

  Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz