Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Rozdávali dárky, pak přišel teror. Pět našich hrdinů v Bagrámu zemřelo už v roce 2014

  Smrt tří českých vojáků v Afghánistánu nebyla prvním podobným případem. Atentátu z roku 2014 podlehlo hned pět příslušníků čety Foxtrot | foto: Army.cz

  Celá země oplakává trojici hrdinů, kteří na vojenské misi v Afghánistánu přišli tragickým způsobem o život. Přitom neuběhl ani měsíc od chvíle, kdy jsme si připomněli počtem obětí ještě tragičtější ztrátu. Došlo k ní před čtyřmi lety na stejném místě, tedy v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván. Sebevražedný atentátník, mimochodem také stoupenec hnutí Tálibán, se tam odpálil ve chvíli, kdy čeští vojáci předávali místním školákům psací potřeby. Čtyři z nich zahynuli na místě, pátý po týdnu v nemocnici.

  Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Jména, která po včerejším sebevražedném atentátu doplní smutný seznam českých vojáků padlých během zahraničních misí. Ten od roku 1990 čítá už osmadvacet jmen, konkrétně v Afghánistánu Čechů zahynulo třináct.

  Velkým dílem k jeho rozšíření přispěla i tragická událost, ke které došlo před čtyřmi lety a kterou si zřejmě právě i zmíněná trojice hrdinů před několika týdny připomněla minutou ticha.

  Se včerejší událostí ji spojuje hned několik podobností. Četa Foxtrot vyrazila 8. července 2014 na patrolu do okolí americké základny Bagrám v afghánské provincii Parván, tedy do stejné oblasti jako vojáci z mechanizovaného praporu Tábor.

  Jejich úkolem bylo prozkoumat oblast, do níž povstalci před dvěma dny odpálili rakety. Četa se rozdělila na dvě části, jedna vyrazila ohledat místo dopadu raket, druhá pak navazovala kontakt s místním civilním obyvatelstvem. Stejně jako včera tedy vojáci opustili svá obrněná vozidla a šli po svých.

  Patrola se stala osudnou druhé skupině, která začala hovořit se zdejšími obyvateli, převážně ženami a dětmi-školáky, kterým Češi předávali psací potřeby. Vztahy mezi armádou a civilním obyvatelstvem jsou v oblasti nadstandardní, třeba právě proto vojáci na chvíli ztratili svou ostražitost.

  Toho využil terorista, podle pozdějších informací člen hnutí Tálibán, který měl na místo dorazit na kole v převlečení za afghánského policistu. Nenápadně se přimíchal do davu a pak bez váhání odpálil improvizovanou nálož na svém těle.

  Hrob Jana Šenkýře a Jaroslava Lieskovana.

  Výsledek byl katastrofální. Na místě zahynulo jedenáct školáků, dva policisté a šanci na přežití neměli ani vojáci z čety Foxtrot. Čtyři z nich, konkrétně četař Ivo Klusák a desátníci Libor Ligač a Jan Šenkýř ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi spolu s rotmistrem Davidem Benešem ze 41. mechanizovaného praporu v Žatci, zemřeli ihned po výbuchu.

  Četař Ivo Klusák.

  Pátý z nich, rotmistr chrudimských výsadkářů Jaroslav Lieskovan, o život bojoval týden. Nejprve v americké polní nemocnici v Afghánistánu, vzhledem k povaze zranění však musel být následně převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Mnohačetným poraněním orgánů a tkání ale týden po explozi podlehl.

  Jaroslav Lieskovan bojoval o život týden, nejprve v americké polní nemocnici a následně v Praze. Pak těžkým zraněním bohužel podlehl.

  Životy těchto padlých hrdinů pravidelně uctívají vojáci z celého Česka. 

  Výjimkou není ani 42. mechanizovaný prapor Tábor, který před měsícem na facebookových stránkách sdílel fotogalerii z Chrudimi, kde Memoriál čety Foxtrot tradičně probíhá. V tu chvíli neměli vojáci z Tábora nejmenší tušení, že právě jejich parťáky za měsíc čeká téměř na chlup stejný osud.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:19 středa 5. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   10
  • Super
   8
  • Haha
   8
  • Trapas
   8
  • Cože
   7
  • Sladký
   6