Naši hrdinové: Při sebevražedném útoku Tálibánu zemřeli tři čeští vojáci

Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993), smrtelná zranění. | foto: Armáda ČR

Tři čeští vojáci z mise NATO zahynuli při sebevražedném útoku na východě Afghánistánu. Oběťmi jsou rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993). Zraněni byli další tři vojáci – jeden Američan a dva Afghánci.

Útok se podle ministerstva obrany odehrál v okolí základny Bagrám. Sebevrah zaútočil v neděli kolem 3.50 hodin českého času v Čáríkáru, hlavním městě provincie Parván. Podle agentury AP patřil k hnutí Tálibán.„V uvedenou dobu prováděla pěší patrola běžnou činnost ve stanoveném prostoru. Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci smrtelná zranění,“ uvedlo ministerstvo obrany.

Oběťmi jsou rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993). Rodiny vojáků byly informovány, k dispozici jsou jim vojenští psychologové a vojenští kaplani. Repatriace těl by měla proběhnout ve středu 8. srpna, tedy přesně měsíc poté, co příslušníci 10. strážní roty BAF minutou ticha uctili památku čtyř vojáků padlých v Afghánistánu v roce 2014.

Česko v zahraničních misích od roku 1990 ztratilo 28 vojáků, v Afghánistánu jich zahynulo celkem třináct. Česká armáda má nyní v zemi mandát na 250 vojáků, kteří působí v Kábulu a na základně Bagrám.

„Hluboká lítost a soustrast všem příbuzným obětí sebevražedného atentátu. Nemělo by nás to však odrazovat od úsilí nadále bojovat s mezinárodním terorismem,“ uvedl prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil České republiky Miloš Zeman.

„Je mi moc líto úmrtí našich tří vojáků v Afghánistánu. Hrdinů, kteří bojovali proti teroristům tak daleko od vlasti a které zavraždil sebevražedný útočník. Vážím si toho, co udělali pro naši zemi. Vyslovuji svou nejhlubší soustrast jejich rodinám a pozůstalým,“ řekl premiér Andrej Babiš.

„Zpráva o úmrtí vojáků je vždy ta nejhorší, velmi mě to zasáhlo. V mých očích jsou to hrdinové, kteří se za hranicemi České republiky podíleli na boji proti terorismu. Celá země by na ně měla být hrdá. Upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a kamarádům,“ sdělil náčelník Generálního štábu armády České republiky Aleš Opata.

Fotogalerie

Komentáře