Mějte hesla svých dětí, radí Vít Klusák, autor filmu o zneužívání dětí na internetu

Sociální sítě jsou velkým lákadlem, a to hlavně pro mladé a dospívající. Na ně, ale i na jejich rodiče a pedagogy má cílit připravovaný dokument V síti, který natáčí Vít Klusák spolu s Bárou Chalupovou. Chování dětí na internetu sledovalo i Centrum prevence rizikové virtuální komunikace (PRVoK) Pedagogické fakulty UP v Olomouci, které došlo k alarmujícím závěrům. Po přečtení článku už své děti bez dozoru na internet asi nepustíte.

Jeden z největších výzkumů v oblasti chování dětí na internetu, do něhož se zapojilo více než 27 tisíc žáků, ukázal, že víc než třetina dětí dostala na sociálních sítích nabídku na setkání s neznámými lidmi. A téměř 70 procent z nich na schůzku dorazilo. Sluší se dodat, že šlo o děti ve věku 7 až 17 let!

Průzkum poukázal na fakt, že ani sami rodiče nejsou bez viny. Rozmáhá se totiž takzvaný sharenting, tedy sdílení videí či fotografií rodiči bez souhlasu dětí. S ním se setkalo necelých 10 procent dětí.

Sociální sítě využívá 52 procent dětí ve věku 7 až 12 let, i když pravidla jejich použití tyto služby povolují až od 13 let.

„Vždy se vyplatí jít cestou menšího odporu a u dětí, kterým nebylo 13 let, kontrolovat jejich aktivitu na sociálních sítích a mít třeba i přístupová hesla,“ radí režisér Vít Klusák, autor dokumentu V síti, který o fenoménu nezletilých dětí na internetu vydává poměrně děsivou zprávu.

„Uvedená čísla jsou neuvěřitelná a potvrzují fenomén, o kterém bude i náš film. Ten následně rozšíříme o preventivní kampaň, na které spolupracujeme s projektem O2 Chytrá škola,“ doplnil režisér.

Výzkum ale nepřinesl jen alarmující zjištění, kvůli nimž by rodiče měli děti zamknout doma a vyhodit počítače, tablety i mobily. Od posledního měření v roce 2014 došlo k poklesu kybernetické agrese o 5 procent.

Bez mobilu se každopádně děti neobejdou, ať už ve svém volnu, nebo ve škole během přestávek. „Při používání mobilního telefonu bychom měli u dětí posilovat i jiné aktivity,“ uvedl Kamil Kopecký z PRVoK Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Výzkum jednoznačně ukázal, že osvěta v oblasti digitální gramotnosti je žádoucí nejen mezi dětmi, ale i mezi rodiči a učiteli. 

„Já sám jsem si stáhl aplikaci TikTok, kterou používá má nejstarší dcera, a nestačil se divit. Strávil jsem na tom 3,5 hodiny, ani jsem se nenadál,“ nechal se slyšet Klusák, který radí rodičům i učitelům, aby se podívali, na čem vlastně (jejich) děti vlastně ujíždějí...

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 čtvrtek 10. října 2019. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 15
  • 14
  • 13
  • 12
  • 12