Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Vyhrál v Milionáři, do roka vraždil: „Donutila mě Hepnarová,“ vysvětloval lesní vrah Kalivoda

  Viktor Kalivoda nemilosrdně popravil tři lidi. Donutila ho k tomu prý vražedkyně Olga Hepnarová, jejíž dílo chtěl dokončit. | foto: koláž Expresu

  V roce 2004 byla soutěž „Chcete být milionářem?“ na vrcholu popularity. Moderátor Martin Preiss, který nahradil milovaného Vladimíra Čecha, tam tehdy přivítal už na první pohled hodně zvláštního soutěžícího. Z pohledu Viktora Kalivody nešlo vyčíst vůbec nic, o tajemném úsměvu ani nemluvě. Jisté bylo jen to, že je nadmíru inteligentní, také skončil až na otázce za 640 tisíc korun. Nikdo ovšem v tu chvíli netušil, že se právě dívá na psychopata, který pro zábavu střílí dobytek a vozí se pražským metrem s vytasenou pistolí a úmyslem někoho zabít. A především, že o rok později chladnokrevně zavraždí tři lidi.

  S kamennou tváří zamával na kameru. Když vyhrál rozstřel, moderátorovi Martinu Preissovi sdělil, že ho baví stolní hry. A pak, bez náznaku emocí, vyšplhal až na otázku za 640 tisíc korun. Ta mu ovšem nesedla, a tak si domů odnesl „jen“ polovinu.

  Viktor Kalivoda se zařadil mezi úspěšnější účastníky vědomostní soutěže „Chcete být milionářem?“ a nejednomu divákovi utkvěl v paměti i pro svoje tajemné vzezření. Moc toho nenamluvil, občas se jen zlehka pousmál, zato byl však evidentně nadmíru inteligentní. Bezpochyby si pár lidí u obrazovek v žertu řeklo, že působí jako typický tichý vrah z kriminálních filmů. Děsivou skutečností je, že měli pravdu.

  Viktor Kalivoda pocházel z bohaté a vzdělané rodiny, jeho otec pracoval v sekretariátu vedení NATO a matka byla soukromou zubařkou. Také on sám na škole patřil k nejlepším žákům, jak ovšem v budoucnu zjistili psychologové, svůj velký potenciál využíval jen v minimální míře, což je zřejmě i důvodem, proč nedokončil ani jednu ze dvou vysokých škol, které studoval.

  Nenašel se ani v zaměstnání, chvíli pracoval jako policista, pak zase řídil tramvaj. Jeho snem bylo stát se strojvedoucím, jenže na to nikdy nedošlo. Časem se totiž začala projevovat jeho temná stránka, totiž poměrně rozsáhlé psychické problémy.

  Kalivoda u soudu neprojevil ani jediný náznak lítosti.

  Kalivoda u soudu neprojevil ani jediný náznak lítosti.

  Zprvu Kalivodu sužovaly myšlenky na sebevraždu. Jak později vypověděl, nejednou dokonce stál na pražském Nuselském mostě s úmyslem skočit, dokonce si prý podřezal žíly, aby snížil napětí v těle. Jenže odvahu nikdy nenašel. Místo toho si jeho temná mysl našla jiný objekt zájmu – zcela nevinné lidi.

  Zlom nastal ve chvíli, kdy se Viktoru Kalivodovi jakožto vášnivému čtenáři detektivek dostal do rukou titul „Oprátka za osm mrtvých“, který dokumentuje příběh jedné z nejznámějších českých vražedkyň Olgy Hepnarové. Ta si vypůjčila nákladní auto a najela s ním do tramvajové zastávky plné lidí, přičemž osm z nich zabila.

  „Cítil jsem, že po mně chce, abych pokračoval v tom, co provedla ona. Bral jsem to jako úkol,“ vypověděl později Kalivoda na policii.

  Viktor Kalivoda v soutěži Chcete být milionářem vyhrál 320 tisíc korun.

  Viktor Kalivoda v soutěži Chcete být milionářem vyhrál 320 tisíc korun.

  Plán měl docela podobný jako Hepnarová – chtěl začít popravovat lidi rovnou v pražském metru. Vyzbrojil se zbraní Glock 34 a vytipoval si úsek mezi stanicemi trasy C Ládví a Kobylisy, který je známý nejdelší časovou prodlevou. Kalivodovi také vyhovovalo, že se zde metro nehoupe. Zbraň prý vytasil, schoval ji za noviny a byl připraven spustit vražedné běsnění. K tomu ale nikdy nedošlo.

  „Prostě jsem tam nedokázal zmáčknout ten kohoutek, nevím proč,“ popisoval Kalivoda později. A protože se s vytaženou zbraní k útoku na nevinné odhodlával hned desetkrát, těžko spočítat, kolik desítek či možná stovek lidí jen těsně uniklo smrti a nemá o tom nejmenší tušení.

  Mimochodem, s pistolí Glock v ruce si Viktor Kalivoda vybíral oběti v letech 2003 a 2004, takže v pořadu „Chcete být milionářem?“ účinkoval už jako psychopat s vražednými myšlenkami.

  Potrénoval na dobytku, pak začal naostro

  Po několika výpravách do metra, z nichž se vracel s nepořízenou, nastal podle Kalivody „mezistupeň“. Při výslechu tak pojmenoval období, kdy se rozhodl před svými vražednými plány trochu pocvičit.

  Začal navštěvovat střelnici a následně svoje dovednosti otestoval v praxi. Na podzim roku 2004 několika ranami do hlavy zastřelil dvě krávy. Zděšený farmář pak celou věc ohlásil policii, ta ale viníka nedokázala vypátrat. Viktor Kalivoda si útokem na zvířata dodal odvahy a necelý rok nato se uchýlil k tomu, co plánoval už řadu měsíců – poprvé vraždil.

  V říjnu 2005 se vydal do lesa u Nedvědice na Brněnsku. K činu byl tentokrát již pevně odhodlán, oběti ale vytipované dopředu neměl, a tak chvíli bloumal po lese a vyčkával. Do hledáčku mu zanedlouho padl starší manželský pár, který vyrazil nasbírat zásoby dříví na blížící se zimu. Oběti popravil ranami do hlavy a hrudníku.

  Vyšetřovatelé na místě třetí vraždy v Malíkovicích. Kalivoda tam prý chtěl...

  Vyšetřovatelé na místě třetí vraždy v Malíkovicích. Kalivoda tam prý chtěl spáchat sebevraždu, nakonec zbraň obrátil proti náhodnému kolemjdoucímu.

  Jenže Kalivodu zřejmě po zrůdném činu tížilo svědomí. Již o tři dny později vyrazil do lesa znovu, tentokrát tam však chtěl podle své pozdější výpovědi spáchat sebevraždu. 

  K tomu ovšem prý nenašel odvahu, a tak zvolil jinou možnost – místo sebe sama zastřelil muže, který v okolí Malíkovic na Kladensku venčil psa. Několikrát svou oběť střelil do těla, a když se dala na útěk, popravil ji dvěma ranami do hlavy.

  O další tři dny později Viktor Kalivoda, jehož mezitím ještě jako neznámého sériového zabijáka veřejnost překřtila na „lesního vraha“, málem řádil znovu. V lesích na Křivoklátsku si podle vlastního svědectví vytipoval staršího muže, na poslední chvíli ale od svého záměru ustoupil. 

  A na třech obětích se výčet jeho obětí naštěstí zastavil, protože byl 20. října 2005 dopaden policií.

  Ani náznak lítosti, pak sebevražda

  Protože byl Kalivoda nadmíru inteligentním fanouškem detektivek, leckdo by čekal, že se policie při pátrání po něm pořádně zapotí. Ve skutečnosti ale pro vyšetřovatele až takovým oříškem jeho dopadení nebylo. Dopustil se totiž zásadní chyby.

  Na místa obou chladnokrevných vražd, které v předešlém týdnu spáchal, pokaždé přijel vozem své matky. Nejspíš tedy stačilo detailně prozkoumat kamerové záznamy z okolí, a jakmile se na těch z Brněnska i Kladenska objevilo jedno a to samé auto, měli kriminalisté jasno. K vrahovu domu ve Slaném šli najisto.

  Kalivoda u soudu vyfasoval doživotí. V roce 2010 si ovšem na cele podřezal žíly.

  Kalivoda u soudu vyfasoval doživotí. V roce 2010 si ovšem na cele podřezal žíly.

  Následoval soudní proces, který jen potvrdil, jaké prapodivné povahy Kalivoda je. Skoro to až vypadalo, jako by si o nejvyšší trest sám říkal – neprojevil ani špetku lítosti a odmítal před soudcem mluvit. Jediné jeho svědectví tak muselo být přehráno ze záznamu z výslechové místnosti. Kalivoda na něm vyšetřovatelům mordparty řekl, že svých činů nijak nelituje.

  A protože se k tomu všemu soudní znalci shodli, že Kalivodova resocializace není možná, finální verdikt soudu potvrdil všechna očekávání – „lesní vrah“ vyfasoval výjimečný trest, tedy doživotí. 

  Za mřížemi ovšem strávil jen pár let, v roce 2010 spáchal sebevraždu. Podřezal si žíly, a protože byl na cele sám, nikdo ho nezachránil.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:10 neděle 17. března 2019. Anketa je uzavřena.

  • Tvl
   37
  • Super
   30
  • Sladký
   23
  • Cože
   16
  • Haha
   15
  • Trapas
   15
  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

  Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

  Premium

  Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

  V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz