Týdeník Respekt lhal, rozhodl soud. Klausův výrok o dětech parazitech byl fake news

Soud dal Václavu Klausovi mladšímu za pravdu. Respekt ho chybně nařkl, že označil postižené děti za parazity. | foto: koláž Expresu

Poslanec ODS Václav Klaus ml. vyhrál soudní spor nad šéfredaktorem týdeníku Respekt Erikem Taberym. Ten ho v článku z roku 2016 nařkl, že označil postižené děti za parazity školského systému. Respekt teď musí na svých stránkách otisknout Klausovo vyjádření. Na Facebooku mnohými oblíbeného politika se teď lidé ptají, zda bude Respekt zařazen na seznam dezinformačních médií. Tabery ale odmítá, že by Respekt fake news šířil. Zprávu jako první přinesl Zdroj.cz.

Týdeník Respekt na svých stránkách musí otisknout vyjádření poslance za ODS Václava Klause ml. Rozhodl o tom soud, který projednával článek šéfredaktora Respektu Erika Taberyho z roku 2016.

Tabery totiž v článku „Šmejdi z Blesku“, v němž kritizoval údajnou kampaň deníku Blesk proti handicapovaným, napsal, že Klaus ml. označil postižené děti za parazity školského systému. „... ODS, která ústy svého stínového ministra školství Václava Klause ml. dokonce o postižených dětech mluví jako o parazitech,“ stojí v článku.

Jak informuje server Zdroj.cz, soud svůj výrok odůvodnil tím, že zmíněná pasáž článku je zásahem do práva na dobré jméno a čest. Informace jsou prý zkreslené a v rozporu s Klausovými všeobecně známými názory.

Samotný Klaus mladší v rozsudku vidí soudní potvrzení toho, že týdeník Respekt šíří tzv. fake news, tedy dezinformační zprávy. „Tak po dvou letech ‚spravedlnost‘ zaúřadovala. Lidi už mezitím dávno zapomněli. Ale potvrzení soudu, že Respekt šíří ‚fake news‘, potěšilo,“ napsal na svůj facebookový profil.

Václav Klaus ml. bere rozsudek jako soudní potvrzení toho, že Respekt šíří fake...

Václav Klaus ml. bere rozsudek jako soudní potvrzení toho, že Respekt šíří fake news.

Právě pod tímto příspěvkem se také začaly šířit komentáře Klausových podporovatelů. Spousta z nich se třeba ztotožňuje s názorem jednoho z diskutujících, že by Respekt měl být zařazen na seznam dezinformačních webů v poslední době velmi aktivního Úřadu pro boj s dezinformacemi.

Tabery: Fake news nešíříme!

K rozsudku se pak vyjádřil i samotný šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Ten na svém Facebooku uznal chybu a vysvětlil, že se Klausovi mladšímu omluvil již v roce 2016 v následujícím vydání týdeníku. Poslanec ODS však údajně požadoval omluvu podle vlastního znění, kterou mu ale soud nyní zamítl. Respekt teď prý má nařízeno, aby otiskl Klausovo stručné vyjádření o daném výroku.

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery nařkl Klause mladšího neprávem.

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery nařkl Klause mladšího neprávem.

„Klaus mě zažaloval a chtěl omluvu podle svého znění. Tu omluvu nyní soud Klausovi zamítl. Konstatoval, že jsem výrok Klause posunul, což jsem už předtím sám uznal. Soud uvedl, že máme otisknout Klausovo stručné vyjádření v tom smyslu, že nikdy nehovořil o postižených dětech jako o parazitech. To vyjádření bych mu otiskl i před dvěma lety,“ napsal Tabery.

Zároveň se také vyjádřil ke Klausově nařčení z toho, že Respekt záměrně šíří dezinformační zprávy. „Přečetl jsem si, že Klaus napsal, že je to důkaz, že Respekt šíří fake news. To ale není pravda. Celý případ je důkazem toho, že když se člověk splete, má to uznat. Já to udělal. Fake news není to, že se někdo splete a uzná to. Fake news je, když někdo cíleně lže. Ale to Václav Klaus ml. ví,“ napsal.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:12 25. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  35
 • Haha
  10
 • Sladký
  9
 • Tvl
  9
 • Cože
  6
 • Trapas
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat