Úsvit zakládá úderné bojovky, tvrdí aktivista Cemper. Jsou to sosáci, oponuje Lidinský

O dobrovolné vojáky nikdo nestojí, přesto v lesích cvičí o sto šest. | foto: Profimedia.cz

V pořadu Michaely Jílkové Máte slovo bylo tento týden opět dusno. Předseda strany Lidinský byl konfrontován tvrzením, že si Úsvit zakládá jakousi vlastní domobranu. Hnutí Úsvit už dlouhodobě prosazuje zavedení ochrany vnitřních hranic.

Aktivista Jan Cemper se v pořadu ČT Máte slovo rozčiloval nad tím, že hnutí Úsvit – Národní koalice má vlastní domobranu.

Miroslav Lidinský zřízení domobrany dementoval, přesto už ale není tajemství, že Jan Zilvar z Úsvitu vytváří něco údernou jednotku, na jejíž podporu už zřídil i něco jako nadační fond.

Aktivista Jan Cemper se v pořadu ČT Máte slovo rozčiloval nad tím, že hnutí Úsvit – Národní koalice má vlastní domobranu. Miroslav Lidinský zřízení domobrany dementoval, přesto už ale není tajemství, že Jan Zilvar z Úsvitu vytváří něco jako údernou jednotku, na jejíž podporu už zřídil i nadační fond.

„To jsou sosáci, členové Stráže obrany státu,“ oponoval Lidinský, podle kterého Stráž obrany státu navazuje na historickou tradici příslušníků SOS, kteří chránili státní hranice v letech 1936-1939.

Podle Cempera je tu zásadní problém. Podmínkou, aby člověk vůbec mohl střežit hranice, ať je to policista nebo voják, je to, že daný jedinec nesmí být členem žádné politické strany, tedy ani Úsvitu, Bloku proti islámu nebo třeba Národní demokracie, čímž naznačil, kdo se v řadách stráže nachází.

Představitelé policejních složek ale o pomoc dobrovolníků, kteří by podle Lidinského měli hrát pouze doprovodnou roli a vlastně ani nepotřebují zbraně, nijak zvlášť nestojí.

„Mám za to, že je to nesystémový prvek. Myslím, že není dobré, pokud tyto spolky budou zasahovat do obrany státu,“ komentoval existenci příslušníků SOS a dalších uskupení 1. náměstek ministra vnitra pro řízení Jiří Nováček.

Expres nedávno psal i o jakési soukromě armádě, která si říká Českoslovenští vojáci v záloze a chce vzít obranu vlasti do vlastních rukou. Pochopení ale také v podstatě u nikoho nenachází.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:56 27. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  5
 • Trapas
  4
 • Super
  3
 • Haha
  3
 • Sladký
  3
 • Tvl
  3
Komentáře