Uprchlíci se z Turecka valí dál: Moře vyměnili za souš, počty strmě rostou

Díky nasazení hlídkových plavidel se podařilo snížit počet těch uprchlíků, kteří volí cestu přes moře. Rostou ale davy těch, kteří se do Řecka dostávají z Turecka z jeho pevninské části. | foto: Koláž Expres.cz

Díky nasazení evropských hlídkových plavidel se sice podařilo omezit cestu přes Egejské moře, stoupá ale počet migrantů, kteří přicházejí do Řecka po souši z evropské části Turecka. Za prvních osm měsíců přišlo do Evropské unie ilegálně 34 tisíc lidí, což je oproti loňsku nárůst o 58 procent. Situace v uprchlických táborech na řeckých ostrovech proto zůstává i dál dost vyhrocená.

„Podle dohody mezi Tureckem a EU z března 2016 nesmějí lidé, kteří dorazí na ostrov Lesbos, opustit jeho území až do svého prvního azylového pohovoru,“ uvedl zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Theodoros Alexellis v reportáži pro Českou televizi.

Jenže kvůli nedostatku personálu jsou azylová řízení velmi zdlouhavá. Od března 2016 se podle údajů řecké policie vrátilo z ostrovů do Turecka jen 1725 osob

Evropské flotile se podařilo alespoň omezit cestu přes patnáctikilometrový pruh moře mezi tureckou pevninou a řeckými ostrovy. Operaci Poseidonovo moře zajišťuje sedm set důstojníků pohraniční agentury Frontex. Ostře sledované vody východního Středomoří má na starosti sedmnáct evropských válečných lodí a tří hlídkové letouny.

Navzdory dohodě mezi Evropskou unií a Tureckem a přítomnosti hlídkových plavidel se přesun uprchlíků přes Egejské moře nepodařilo zastavit.

Na cestě za svým snem stát se dýdžejem se na řeckém ostrově Lesbos zasekl také Alíréza Mohseni, jehož rodiče utekli před válkou v Afghánistánu. On ale utíká z Íránu. Jeho kroky ale vedly do tábora Moria, který se stal symbolem nezvládnutí přistěhovalecké vlny. Podle oficiálních údajů tu žije asi devět tisíc lidí, tábor má ale kapacitu jen 3100 osob.

„Vybrali jednoho z nás, uprchlíků. Nikdo z pašeráků to nebyl. A ten nás pak převezl na člunu na druhou stranu,“ popsal Alíréza svou cestu z Turecka. Za převoz zaplatil 800 dolarů (zhruba 17 400 korun).

Organizace Lékaři bez hranic už před časem upozornila, že přeplněnost táborů na řeckých ostrovech je mimo jiné jedním z důvodů vysokého počtu pokusů o sebevraždu mezi nezletilými migranty a častého sebepoškozování.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:47 22. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  68
 • Tvl
  19
 • Cože
  13
 • Haha
  12
 • Sladký
  10
 • Super
  6
Komentáře

Mohlo by vás zajímat