Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Expres v pražské ubytovně pro uprchlíky z Ukrajiny: Zadarmo tu makají Rusové i Češi

  Expres navštívil Dům dobra na Florenci. | foto: Tilen Vajt/Pavel Dvořák

  Kvůli ruské invazi už ze své domoviny prchlo přes milion Ukrajinců. Desítky tisíc z nich našly útočiště v České republice. Dá se předpokládat, že válečných uprchlíků bude nadále přibývat. Expres navštívil Dům dobra na pražské Florenci, kde dobrovolníci narychlo připravili krátkodobou ubytovnu pro Ukrajince, kteří utekli před válkou. „Pomáhají Češi, Ukrajinci, ale i Rusové. Práci, co tady všichni udělali za pár dní, by jiní dělali několik měsíců,“ řekla nám hlavní organizátorka projektu Olena.

  Před pár dny začala parta Ukrajinců předělávat pavlačový dům v ulici Prvního pluku v Praze. 

  Nemovitost vlastní zámožný ukrajinský realitní makléř. Ten bez váhání svolil k tomu, aby se z baráku okamžitě stala dočasná ubytovna pro ty, kteří prchají z válečné zóny.

  „V současné chvíli nám tu pomáhá 500 dobrovolníků. Nejsou tu jen Ukrajinci, ale pomáhají i Češi a Rusové,“ řekla Expresu sympatická Ukrajinka Olena, která v Česku žije už několik let a kvůli organizování projektu musela dočasně skončit v práci.

  „Pracovala jsem jako učitelka, ale nestíhala bych to teď skloubit dohromady,“ vysvětlila hlavní organizátorka projektu, která pak redaktory Expresu ochotně provedla po Domě dobra.

  Na snímku je Olena, která je organizátorkou celého projektu.

  V domě, kde byly dříve kanceláře a také ateliéry UMPRUM, je nyní několik čerstvě vymalovaných pokojů. Některé jsou už kompletně připravené k nastěhování. 

  Nachází se zde také dětský pokojíček. Pro děti navíc dobrovolníci chystají speciální programy.

  „Někteří dobrovolníci tu budou fungovat jako animátoři na dovolené. Budou si s dětmi hrát a učit je česky,“ popsala nám Olena.

  Na domě pracuje několik set dobrovolníků.

  Pomáhají nám i Rusové. Chtějí vyjádřit svůj nesouhlas

  Fakt, že se pod jednou střechou denně setkávají Rusové i Ukrajinci, prý k žádným konfliktům nevede.

  „Všichni tu mezi sebou vycházíme naprosto bez problémů. Tím, že nám Rusové takto pomáhají, dávají najevo nesouhlas s tím, co se na Ukrajině teď děje. Je to jejich způsob odpovědi,“ řekla Expresu Olena.

  Práci, která by jinak trvala zhruba měsíc, zvládli dobrovolníci za pár dní.

  Je obdivuhodné, kolik toho parta dobrovolníků za pár dní stihla. 

  „Práci, co tady všichni udělali za pár dní, by jiní dělali několik měsíců,“ říká hrdě hlavní organizátorka, která se do Domu dobra snaží dostat také své rodiče.

  Když přišla řeč na to, jak je sem co nejrychleji dostat, vryly se Oleně slzy do očí. „Měli by přijet vlakem v pátek, ale teď se situace mění z minuty na minutu a nikdo neví,“ vysvětluje.

  Olena promluvila o ubytovávání Ukrajinců v Domě dobra.

  Pavlačový dům u autobusového nádraží Florenc disponuje také vnitroblokem, který nyní připomíná spíše sklad. Dobrovolníci sem ale také chodí na cigaretu a kávu. 

  „Jsme tu již třetí den, všichni tu pomáhají, jak umí,“ svěřily se nám dvě ukrajinské díky, na které jsme narazili na dvoře.

  Tyto ukrajinské dívky také dobrovolničí v Domě dobra na Florenci v Praze.

  Podle Oleny bude dům brzy kompletně připravený. Útočiště zde najde až 70 uprchlíků. Očekává se, že tu budou bydlet převážně děti a ženy.

  „Pomáhá nám také má kamarádka architektka, která se snaží, aby to tu bylo útulné a pěkné. Žádný ošklivý hostel. Lidé se zde musí cítit dobře,“ řekla nám Olena.

  Obsáhlejší rozhovor s hlavní organizátorkou celého projektu již brzy na Expres.cz.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 22:18 pátek 1. července 2022. Anketa je uzavřena.

  • Super
   22
  • Cože
   9
  • Trapas
   9
  • Tvl
   5
  • Haha
   3
  • Sladký
   3