Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Příměří podle Turků: Dál útočí na Kurdy, političku Chalafovou měli skalpovat

  Mezi Tureckem a Kurdy platí příměří, Erdoganovi muži jej ale podle všeho nedodržují. | foto: Profimedia.cz

  Příměří? Jen naoko. Spojené státy se pochlubily tím, že dokázaly přimět Turecko k zastavení bojů na severu Sýrie, a to na dobu pěti dnů, po které se mají Kurdové stáhnout z bojových pozic. Jenže podle všeho Turci ono příměří příliš nedodržují. „Před chvílí turecká letadla bombardovala pár vesnic východně od města Ras al-Ajn. Zabito bylo 7 civilistů, 21 zraněno a zabiti 4 vojáci SDF,“ informovala na Facebooku novinářka Markéta Kutilová. Internetem navíc obíhá pitevní zpráva kurdské političky Hevrin Chalafové, podle níž měla být dokonce skalpována.

  S velkou pompou oznamoval americký prezident Donald Trump zprávu, že se podařilo vyjednat příměří mezi Tureckem a Kurdy. Bohužel situace na severu Sýrie rozhodně sluncem zalitá není. A to ze dvou důvodů.

  Prvním je, že ono příměří ve skutečnosti ani trochu není mírovou dohodou, ze které by pro Kurdy plynula jakákoliv výhoda. Trvat má do úterního odpoledne, pak buďto bude turecká invaze pokračovat, nebo Kurdové kapitulují, přenechají nepříteli svoje území a s ním i těžké zbraně.

  Druhou věcí je, že mír platí spíše tak nějak naoko. Podle informací ze severu Sýrie totiž turečtí vojáci pokračují v brutálních a chladnokrevných útocích na Kurdy.

  „Jak vypadá tohle bezva příměří v praxi? Před chvílí turecká letadla bombardovala pár vesnic východně od města Ras al-Ajn. Zabito bylo 7 civilistů, 21 zraněno a zabiti 4 vojáci SDF. Od rána z místa bojů přicházejí zprávy, že turečtí žoldáci, tedy islamisté ze skupin turecké Syrské svobodné armády, příměří nedodržují. A teď turecká letadla bombardují vesnice, kde jsou ještě civilisté,“ informovala na Facebooku novinářka a humanitární pracovnice Markéta Kutilová.

  19.října 2019 v 00:06, příspěvek archivován: 21.října 2019 v 14:19

  Trump se chlubí, jaké příměří vyjednaly USA mezi Tureckem a Kurdy. Podle něj si kluci jen tak trochu pohráli na vojáky.
  A jak vypadá tohle bezva příměří v praxi? Před chvílí turecká letadla bombardovala pár vesnic východně od města Sere Kanie /Ras al ajn/ - zabito 7 civilistů, 21 zraněno a zabiti 4 vojáci SDF.
  Od rána z místa bojů přicházejí zprávy, že turečtí žoldáci - islamisté ze skupin Turecké syrské svobodné armády příměří nedodržují. A teď turecká letadla bombardují v...esnice kde jsou ještě civilisté.
  Civilisté jsou navíc i uvnitř města Sere kanie o nějž se týden bojuje. Nemohou ale ven. Navíc Turecko brání vstup do města i zdravotníkům. Uvnitř města je nyní 38 zraněných /vojáků i civilistů/.
  A zatímco Turecko a jeho žoldáci na příměří kašlou, lidi umírají dál a přibývají další lidi vyhnaní z domovů, tak mnohá média /i česká/ začínají opakovat Erdoganovu mantru - že vytváří bezpečnou zónu, do níž chce přesunovat syrské uprchlíky.
  Takže obsadíme kus území jiného státu, vyženeme z domovů čtvrt milionu lidí, pár stovek u toho zemře, a pak tam nastěhujeme nějaké jiné lidi a ještě se budeme tvářit, že je to vlastně normální....
  Vsadím se, že za chvíli už nikdo nebude mluvit ani o válečných zločinech Turecka a jeho žoldáků, když ve chvíli , kdy se to děje, se mluví o bezpečné zóně.
  No, ale když tedy USA vyjednali to bezva příměří, tak by mohl Trump do Sere kanie třeba na vizitaci?....

  Turci kromě toho obklíčili město Ras al-Ajn, ve kterém se nacházeli kurdští civilisté i zranění vojáci, a zabránili vstupu zdravotníků. Nakonec podle agentury AFP přece jen z města vyjel konvoj se zraněnými civilisty a kurdskými bojovníky.

  Turecko každopádně také ohlásilo, že Kurdové na jeho vojáky útočí. Milice YPG měly podle ministerstva obrany například útočit protitankovými zbraněmi na turecké vojáky, kteří byli na pozorovací misi u pohraničního města Tall Abjad.

  Parta Syřanů odnáší svého raněného kamaráda.

  „Turecká armáda vyjednanou dohodu plní v celém rozsahu, teroristé přesto v minulých 36 hodinách zaútočili čtrnáctkrát,“ uvedlo ministerstvo, které jako tradičně kurdské milice nazývá teroristy.

  Hevrin Chalafovou skalpovali

  Už krátce poté, co turecká invaze do Sýrie začala, světem otřásla brutální poprava kurdské političky a generální tajemnice strany Budoucí Sýrie Hevrin Chalafové. Tu měli povstalci najatí tureckou stranou ukamenovat, znásilnit a pak ještě zneuctít její tělo.

  Podle údajné lékařské zprávy doktora Tayceera al-Makdesiho, která se objevila na internetu a uveřejnil ji twitterový účet Rojava Information Center, nicméně stále se nepovedlo prokázat její stoprocentní pravost, Chalafová zemřela na krvácení do mozku, které jí způsobilo několik střelných ran do hlavy. Turci do ní stříleli z různé vzdálenosti.

  Kromě toho měla politička mnohonásobné zlomeniny a modřiny po celém těle, ty jí způsobily jak zásahy kamenem, tak dost možná i pažbou pušky. Přímo děsivě pak zní, že ji turečtí vojáci vláčeli po zemi za vlasy tak dlouho, dokud ji neskalpovali, část vlasů i s pokožkou se jí odtrhla od hlavy.

  Příměří bylo vyhlášeno do zítřejšího odpoledne, pokud se do té doby Kurdové nestáhnou z požadovaného území, Erdogan podle svých slov dá pokyn k pokračovaní v útoku.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:34 18. února 2020. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   25
  • Tvl
   23
  • Cože
   21
  • Super
   18
  • Haha
   18
  • Sladký
   16

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz