Tsunami způsobil mladý kráter, který vyrostl na místě původní vražedné sopky Krakatoy

Krakatoa byla prastará sopka, která se zřítila do moře po své poslední erupci v roce 1883. Tehdy zabila 36 tisíc lidí a vyhladila 165 vesnic a měst. Vulkán, který nyní zahubil přes dvě stovky lidí, vyrostl na místě původní sopky před devadesáti lety. Nazývá se Anak Krakatoa.

Erupce z roku 1883 byla děsivým infernem. Zvuky explozí byly slyšitelné až na ostrově Mauricius či na pobřeží severozápadní Austrálie.

Vlny tsunami vyvolané erupcí dosáhly výšky neuvěřitelných 30 metrů. Během erupce, při které docházelo k bouřlivému chrlení sopečného materiálu z nitra ostrova, došlo ke zborcení tzv. magmatického krbu.

Po výbuchu bylo zjištěno, že z ostrova zůstalo pouze malé torzo a 250 metrů hluboká kaldera. Celé těleso původní sopky bylo zničeno.

Devadesát procent lidí tehdy zahynulo právě v důsledku vln tsunami. Průměrná teplota na planetě Zemi se v důsledku erupce snížila o 1,2 stupně, tak ohromný globální efekt tato katastrofa měla. Po této poslední erupci ale zůstala Krakatoa, nebo spíše její zhroucené torzo klidné. 

Přesto právě z tohoto místa přišla nyní znovu smrt. Na místě původně zborceného vulkánu už mezitím vyrostl nový, zvaný Anak Krakatoa (Dítě Krakatoy), který vybuchl a vytvořil tak mimořádně silné vlny tsunami. 

Škody jsou opravdu obrovské.

Indonésie je zemětřeseními a erupcemi vulkánů postihována nebývale často. Je to dáno tím, že leží v oblasti častých zemětřesení. Počty obětí jsou zpravidla také velmi vysoké, například v roce 2004 zemřelo 120 tisíc lidí.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:03 pondělí 22. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 12
  • 10
  • 8
  • 7
  • 7