jít naiDNES.cz

Stát by měl mít nad mešitami absolutní kontrolu, říká odborník na islám Ostřanský

Díky Konvičkovcům a Okamurovcům se na muslimy v Česku pohlíží jako na nepřátele číslo jedna. To by ale mohlo podle známého arabisty a islamologa vést až k takzvanému sebenaplňujícímu proroctví.

Odborník na islám Bronislav Ostřanský v rozhovoru pro MF DNES říká, že by měl mít stát nad děním v mešitách absolutní kontrolu, ale zároveň dát muslimům určitou autonomii.

„Stát by měl jít cestou Rakouska, tedy cestou diskuze, kdy se bude diferencovat a debatovat s muslimy. To jedině povede k tomu, že tady nebudeme mít ani nepřátelskou, ani lhostejnou masu, ale díky dialogu s muslimy vzniknou jasná pravidla,“ řekl Ostřanský s tím, že se stát musí snažit ukázat, že muslimové i majoritní společnost jsou partneři.

V Rakousku totiž už existuje zákon, podle kterého stát kontroluje, kdo může být imámem a kázat v mešitách. V muslimském světě je to běžná věc. Podle Ostřanského by ale měl stát dát muslimům i určitá práva.

„Náboženská komunita chce mít pouze vlastní „expertní organizaci“. Naopak si myslím, že je to dobře, protože tu budou odborníci v islámském právu, kteří mohou řešit soulad islámského práva s naším právem a muslimům radit,“ myslí si odborník na islám.

Politici by se podle Ostřanského měli tímto problém konečně začít zabývat. Zatím je ale bohužel běžnou praxí, že si politici dávají velký pozor, aby se náhodou o muslimech nevyjádřili pozitivně.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:43 31. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  41
 • Tvl
  31
 • Super
  19
 • Cože
  12
 • Sladký
  9
 • Haha
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat