Kotlebovi roste konkurence, stranu zakládá „extremista kravaťák“ Švec

28. července 2016
Mohlo by se zdát, že scénu pravicového extremismu na Slovensku má zcela pod palcem Marián Kotleba, kterému se podařilo s jeho Lidovou stranou - naše Slovensko proniknout i do parlamentu. Slovenskou ultrapravici ale čeká menší zemětřesení. Svou vlastní stranu se chystá založit další z výrazných postav krajní pravice, uhlazený kravaťák Róbert Švec. Co je zač a má naději na oslabení stále sílícího Kotleby?

Když se řekne pravicový extremismus na Slovensku, nelze si nevybavit na prvním místě jméno Marian Kotleba. Banskobystrický župan a předseda Lidové strany - naše Slovensko je od svého zvolení do parlamentu vůdčí osobností extremistů.

Zanedlouho by ale mohlo být vše jinak.

Další z významných osobností slovenské ultrapravice Róbert Švec se chystá na založení vlastní strany. Muže, který kdysi s Kotlebou spolupracoval a podíleli se společně na protiromských a protiislámských demonstracích, k tomu dovedl fakt, že se s Kotlebou rozhádal a nárokuje si své vlastní místo na extremistickém výsluní.

Švec je mnohými považován za jakýsi Kotlebův vzhledový protipól. Zatímco předseda LS-NS často vystupuje jen ve stranickém tričku nebo uniformě, Švec je vždy uhlazený a v dobře padnoucím obleku. I díky tomu o něm Kotleba posměšně mluví jako o kravaťákovi, který obyčejné Slováky nemůže zaujmout.

Stejně jako Kotleba i Švec je silně nacionalistický a hlásí se k odkazu fašistického Slovenského štátu. Oba dva adorují klerofašistického prezidenta Jozefa Tisa, který byl po válce popraven, a usilují o jeho rehabilitaci. Samozřejmostí je nenávist k menšinám všeho druhu a volání po vystoupení Slovenska z EU a NATO.

Nová radikálně pravicová strana by měla vzniknout z Švecova již několik let fungujícího hnutí SHO - Slovenské hnutie obrody. To stejně jako v Česku Národní demokracie soudně stíhaného extremisty Adama B. Bartoše mimo jiné vede seznamy vlastizrádců a těší se podpory mezi neonacisty. Jak si nakonec dvojice slovenských nacionalistických vůdců rozdělí voliče je ve hvězdách.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:51 pátek 25. listopadu 2016. Anketa je uzavřena.

  • 16
  • 15
  • 14
  • 8
  • 8
  • 8
Komentáře