Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Taharrush na vlastní kůži: 5 žen, které zažily skupinové znásilnění

  Své o praktice taharrush ví nejen reportérky zahraničních televizí hromadně...

  Své o praktice taharrush ví nejen reportérky zahraničních televizí hromadně znásilněné v Egyptě, ale i nespočet obyčejných žen na blízkém východě a po silvestrovských útocích bohužel už i v Evropě. | foto: koláž Expres.cz

  Po sexuálních útocích spáchaných na Silvestra uprchlíky v Kolíně nad Rýnem stále častěji slýcháme arabské slovo taharrush. Arabské pojmenování sexuálního obtěžování a znásilnění se užívá pro skupinové napadení, osahávání a znásilňování bezbranných žen. Jako fenomén bylo popsáno v souvislostmi s událostmi v Egyptě v roce 2005, docházelo k němu ale i předtím. Následujících 5 žen v rámci taharrush zažilo doslova peklo.

  Po sérii stovek sexuálních útoků spáchaných uprchlíky o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem a dalších německých městech se do slovníků mnoha Evropanů dostalo slůvko taharrush.

  Arabština takto označuje sexuální obtěžování, zná i termín taharrush gamea, který označuje kolektivní sexuální útoky, ke kterým docházelo právě během oslav příchodu nového roku v Německu.

  Jakkoliv se mnozí aktivisté snaží závažnost situace v Kolíně nad Rýnem relativizovat tím, že nic jako taharrush neexistuje a jedná se o běžné znásilnění, ke kterému od nemuslimských Evropanů dochází dnes a denně bez pozornosti médií, následujících pět žen by asi mělo na věc jiný názor.

  1. Lara Loganová

  Reportérka americké televize CBS byla brutálně napadena a znásilněna skupinkou egyptských mužů během natáčení reportáže v Káhiře. Dav několika desítek mužů Laru obklíčil, strhal z ní všechno oblečení a následně byla hrubým způsobem osahávána na intimních partiích a znásilňována.

  Americká reportérka Lara Loganová byla jednou z prvních veřejně známých západních obětí taharrush v Egyptě.

  Kromě sexuálního útoku byla Lara i zmlácena a byly jí vytrhávány vlasy a dokonce se jí měl jeden z útočníků pokoušet skalpovat. Když se jí snažili členové televizního štábu pomoci, sami byli násilníky napadeni.

  2. Sonia Dridiová

  Soniu Dridiovou se podařilo kameramanovi zachránit od znásilnění. I tak ji ale dav mužů osahával.

  Zpravodajce francouského kanálu France 24 se stala osudnou reportáž na stejném místě, na kterém natáčela i Lara Loganová. Na káhirském náměstí Tahrir byla v přímém přenosu napadena skupinkou mužů, kteří jí začali osahávat. Soniu se podařilo zachránit jejímu kameramanovi Ashrafovi Khalilovi, který útočníky odehnal.

  3. Natasha Smithová

  Britku Natashu Smithovou zachránilo to, že jí ve zdravotnickém stanu oblékli burku.

  Jednadvacetiletá britská novinářka byla rovněž napadena davem sexuálních predátorů v Egyptě během oslav zvolení prezidenta Morsího. Ti ji svlékli do naha a střídali se v hromadném znásilňování. Zachránilo ji až to, když ji přátelé vytrhli ze spárů davu a v lékařském stanu ji oblékli do burky.

  4. Mona Eltawahy

  Obětí davového sexuálního násilí v Egyptě nebyly jen západní reportérky, ale rovněž nespočet místních žen, kterým jen média nevěnovala takovou pozornost. Jednou z nich je i Mona Eltawahy.

  Egypťanka Mona Eltawahy je jednou z četných domácích obětí sexuálního násilí v Egyptě.

  Mona byla napadena během protestů před egyptským ministerstvem vnitra. Zashujícípolicie namísto aby útočníky odehnala, tak se k sexuálnímu útoku přidala. Z útoku si odnesla zlomená obě zápěstí a spoustu pohmožděnin, mimo jiné i na prsou a genitáliích.

  5. Němka Seline

  Sedmadvacetiletá Seline se stala obětí sexuálního násilí ze strany uprchlíků. Když se o tom rozhodla promluvit, udělali z ní lhářku a rasistku.

  Sedmadvacetileté Němka Seline je jednou ze stovek žen napadených uprchlíky v německém Kolíně nad Rýnem. Když se rozhodla promluvit v televizi o tom, že byla sexuálně napadena uprchlíky, aktivisté ji oznařili za prolhanou rasistku šířící protimuslimskou propagandu.

  Taharrush není mýtus

  K praktikování skupinových znásilnění muslimskými muži nedochází jen v Egyptě nebo Kolíně nad Rýnem. Ať jim říkáme taharrush nebo ne, jejich obětmi se dnes a denně stávají ženy a dívky v oblasti blízkého východu a severní Afriky a nyní už i v Evropě.

  Podle serveru Jadaliyya není výjimkou, že muži zaútočí i na zahalené muslimky. Není tedy pravdou, že Evropanky muslimy k útokům provokují vyzývavým oblečením. V roce 2012 byla například šestnáctiletá Eman Mustafa znásilněna i navzdory tomu, že byla zahalená. Protože se bránila, jeden z útočníků jí zastřelil.

  Slovo taharrush je i v arabštině relativně nové, to ale neznamená, že k hromadným sexuálním útokům mezi muslimy v minulosti nedocházelo. Jen se pro ně užívalo jiné pojmenování mu‘aksa.

  Kdo tedy tvrdí, že nic jako taharrush neexistuje, ten by měl mít rovněž odvahu podívat se do očí obětem této praktiky. Rovněž zamlčování toho, že k sexuálním útokům ze strany uprchlíků dochází, je hrubě neuctivé k těm ženám, které byly jeho obětí.

  Sexuální násilí páchané na ženách je odporným činem, ať je páchán uprchlíky nebo kýmkoliv jiným. Možná je přehnané označovat taharrush za blízkovýchodní tradici, ale kolikrát ještě musí k podobným útokům ze strany uprchlíků dojít, aby se jejich jednání za tradici označovat mohlo?

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 14:53 úterý 17. května 2016. Anketa je uzavřena.

  • Super
   142
  • Tvl
   61
  • Trapas
   16
  • Cože
   15
  • Haha
   12
  • Sladký
   11