jít naiDNES.cz

Hyenismus senátorky Sykové: Vydělávala na smrtelně nemocných, obrala i Grosse?

Senátorka za ČSSD Eva Syková si vydělávala obíráním nevyléčitelně nemocných lidí o statisícové částky. Mezi nimi mohl být i bývalý premiér Stanislav Gross. | foto: iDNES.cz

Senátorka za ČSSD Eva Syková byla zároveň vědeckou pracovnicí, která se věnovala výzkumu léčby nevyléčitelných nemocí. Se svým týmem realizovala i experimentální léčbu zrádné nemoci ALS, na kterou zemřel i expremiér Stanislav Gross. Léčba má být bezplatná, Syková se ale od smrtelně nemocných lidí nezdráhala vybírat statisícové částky.

Senátorka Eva Syková z ČSSD byla svými voliči zvolena i proto, že se jednalo o váženou lékařku a vědkyni, která se v rámci Ústavu experimentální léčby Akademie věd ČR podílela na výzkumu léčby nevyléčitelných nemocí. Jak se ale ukázalo, Syková tak nečinila nezištně.

Se svým týmem Syková ve fakultní nemocnici v Motole testovala léčbu obávané nemoci ALS, která způsobuje ochabování svalů a se kterou pacienti nepřežívají déle než 5 let. Léčba kmenovými buňkami je ze zákona bezplatná, to ale Sykové nebránilo inkasovat za ní statisícové částky.

Do experimentálního programu se vešlo jen 23 pacientů. Syková zneužila zoufalosti lidí, kteří se uchylovali k léčbě jako ke své poslední naději a vybírala od nich 150 tisíc korun za to, aby mohli terapii kmenovými buňkami absolvovat.

Fotogalerie

Syková již byla za svůj hyenismus odvolána z Akademie věd. Podle jejího předsedy Jiřího Drahoše je chování Sykové zavrženíhodné a ostudné. Stejného názoru je i ředitel motolské nemocnice a Sykové stranický kolega Miloslav Ludvík, který se jí za poškození dobrého jména nemocnice chystá žalovat.

Mezi nemocnými ALS byl i bývalý premiér Stanislav Gross. I on se ucházel o místo mezi těmi, které měla Syková léčit, ale nakonec nebyl do programu přijat kvůli politickým tlakům. Jestli od umírajícího Grosse ale Syková nestihla vymámit nějaké peníze se už nejspíše nikdy nedozvíme.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:09 28. září 2016. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  17
 • Cože
  13
 • Trapas
  13
 • Super
  12
 • Sladký
  6
 • Haha
  5
Komentáře

Mohlo by vás zajímat