jít naiDNES.cz

Glosa: Drahoš straší z billboardů, Hilšer dělá „nekampaň“, Paroubek míří za voliči vlakem

Dokáže se Jiří Drahoš ubránit nabroušenou valaškou? | foto: Profimedia.cz

První kolo senátních voleb čeká voliče, stejně jako volby do obecních a městských zastupitelstev, již tento víkend. I když senátní klání nenabízí tolik programového i personálního bizáru jako komunální volby, přesto se v několika obvodech odehrají pikantní souboje. Vzhledem k tomu, že s volební účastí v jinak nepříliš oblíbených „senátkách“ zamávají souběžně konané volby do „komunálu“, mohou i zdánlivě jasné souboje dopadnout nakonec jinak.

Senátní volby ukážou reálnou sílu bývalých prezidentských kandidátů Jiřího Drahoše, Marka Hilšera a Pavla Fischera, kteří si pro svoji kandidaturu vybrali tu nejjednodušší možnou cestu a každý z nich obsadil jeden z „uvolňovaných“ pražských obvodů. Voliči vyšlou vzkaz, zda pro ně tato trojka představuje něco víc než jen vyprázdněné kontejnery antizemanovských hlasů z letošní prezidentské volby.

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš

V Lidovém domě zase mohou hádat, kolik senátorů ze stávajících dvanácti partaji po druhém kole senátních voleb zůstane. Soudě dle vyjádření předsedy Jana Hamáčka, který neočekává žádné oranžové tsunami, se již teď v „Liďáku“ smiřují s hořkou porážkou. Případný úspěch Jiřího Hynka, Ladislava Jakla, Benjamina Kurase nebo Hynka Blaška zase naznačí, jaký potenciál mají kandidáti s konzervativně vlasteneckým zaměřením v Praze i mimo hlavní město.

Drahošovy billboardy aneb kdo se koho bojí?

Jiří Drahoš, jenž kandiduje v Praze 4, ani v senátní kampani nedokázal překročit stín vlastní nevýraznosti a tak jediné, co volič mohl zaznamenat, jsou jeho billboardy, na kterých hlásá „Oni se bojí nás“. Kdo by se měl poraženého finalisty prezidentské volby bát, není možná jasné ani samotnému Drahošovi, zajímavé však je, že to byl právě on, kdo se v minulosti dušoval, že nikdy nebude na voliče rukovat se strachem.

Dvě tváře Marka Hilšera.

Dvě tváře Marka Hilšera.

To druhý z prezidentských kandidátů Marek Hilšer, usilující o hlasy v Praze 2, se pro změnu veřejnosti svěřil, že v podstatě žádnou kampaň příliš nedělá. I když je Hilšerův styl akčnější než Drahošův, programově jede rovněž poměrně monotematickou vlnu rámovanou břitkou rétorikou. V rámci jeho senátní „nekampaně“ si tak voliči mohou vybavit především jeho výrok, v němž politického konkurenta označil jako „bezcitného psychopata a lidskou hyenu“. O tom, zda toto vyjádření koresponduje s budoucí možnou rolí senátora jako politicky vyspělého a stabilizačního prvku demokracie, lze vážně pochybovat.

V nejtěžší situaci se může ocitnout třetí Pavel Fischer, který kandiduje v obvodu Prahy 12, který je doslova napěchován výraznými osobnostmi. Fischerovi zde šlapou na paty známý ústavní právník Aleš Gerloch a exministr Ivan Pilný. Překvapit mohou všichni tři, a tak papírově favorizovaný Fischer nemá zdaleka nic jisté.

Vrátí se Paroubek a bude hlas Ostravy slyšet v Praze?

Mimo Prahu poutá pozornost především severní Morava. Pro kandidaturu v Ostravě se rozhodl expremiér Jiří Paroubek. Jestli mu vlažná podpora části sociální demokracie a prázdný bankovní sejf, který jistě nevybílil „duch svatý“, u voličů pomůže nebo uškodí, se uvidí. Faktem je, že vedle nevýrazného stávajícího senátora Leopolda Sulovského nemusí být Paroubek zcela bez šance. Pro cesty za voliči zvolil vlak a na několika mítincích předvedl, že energie a „tah na branku“ mu ani po letech strávených mimo vysokou politiku nechybí.

Jiří Paroubek nechce manželce platit žádnou apanáž.

Jiří Paroubek nechce manželce platit žádnou apanáž.

První kolo voleb do Senátu naznačí, nakolik úspěšná bude prvoplánová taktika z ranku „Antizeman“ či strašení z „ohrožení demokracie“. Druhé kolo dává naději, že by se do Senátu mohla dostat alespoň část skutečně silných a názorově vyprofilovaných politických talentů. Nakolik voliče v obvodech přesvědčí importovaní kandidáti odjinud oproti místním osobnostem, které si na patriotismus pouze nehrají, se ukáže již tento víkend.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:57 čtvrtek 31. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  23
 • Haha
  20
 • Tvl
  12
 • Super
  9
 • Cože
  6
 • Sladký
  6
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře