Počítače, mobily a digitální demence dětí: Výměna manželek se dostala i do Senátu

Velmi časté sledování televize, hraní na počítači nebo tabletu je ve Výměně manželek častým tématem. Hrozbu digitální demence už dokonce řešili i senátoři. | foto: Koláž Expres.cz

Dětem, které jsou v dnešní době stále častěji vystaveny počítačům, tabletům a chytrým telefonům nebo televizi, se věnoval dokonce i Senát. Nadměrné užívání digitálních technologií prokazatelně ohrožuje lidské zdraví, kdy má za následek například poruchy vývoje řeči, zraku, spánku, soustředění, ADHD, závady samostatného myšlení, může však vést i k problémům s navazováním kontaktů. Děti pak žijí spíše ve virtuální realitě, úplně jim chybí každodenní vzorce chování. Příkladem za všechny budiž i vybrané díly reality show Výměna manželek.

V jednom z loňských dílů Výměny manželek čelila náhradní manželka Mia velmi mocnému soupeři. Tím byly digitální technologie, které u dětí v rodině Valentýna, kam na deset dní přišla, vyzmizíkovaly zájem o cokoli jiného. Došlo to až tak daleko, že některé z nich tráví s elektronikou až osm hodin denně.

Pořad Výměna manželek už několikrát upozornil na závislost dětské populace na televizi, počítačích, tabletech či mobilních telefonech. Alarmující situace zvedla ze židlí i senátory, čeští odborníci na konferenci v Senátu konstatovali, že českým dětem opravdu hrozí digitální demence. Poruchy zraku, řeči, spánku, soustředění, zhoršení školního prospěchu jsou na denním pořádku. 

Lékaři a psychologové apelují na rodiče, aby s dětmi častěji četli a diskutovali, ukázali jim i jiné než digitální navazování a udržování sociálních kontaktů s jejich vrstevníky.

Děti dnes namísto toho žijí ve své virtuální realitě, a když je z ní chce někdo vyhnat, zavírají se s mobilem tajně na záchodě nebo se v noci schovávají pod dekou a ráno jdou do školy nevyspalí. Na výtky rodičů, aby používání telefonu omezily, často reagují agresivně a existují dokonce i případy, kdy děti vyhrožují, že pokud jim rodiče nevrátí mobil, prostě skočí z okna. To už jsou dost vážné projevy závislosti.

I když vybraní odborníci bijí na poplach, mnozí rodiče nad problémy mávají rukou a říkají, že není třeba dělat z komára velblouda. 

Radši mít doma „knedlíka“ závislého na počítačových hrách a Facebooku než dívku do větru, která by chodila často ven a hrozilo, že bude navazovat až příliš „těsná“ přátelství. 

Tereza se věnuje hlavně odpočinku.

Tereza se věnuje hlavně odpočinku.

Množí se případy, kdy u internetu visí celý den i maminka a tatínek, kteří pak u své ratolesti vyžadují pět zájmových kroužků, skauta, keramický kurz i matematickou olympiádu. Zabavit dítě jde těžko, když maminka sbírá lajky a řeší diskuze na „mimáči“ nebo pod články o Lucii Vondráčkové, než aby dítěti přečetla pohádku nebo s ním šla ven.

Navíc ty nové technologie přece nejsou zdaleka tak škodlivé jako pití alkoholu, kouření nebo dokonce drogy, míní rodičové.

Když ale pak dítě hledá svoje jméno na Googlu, je už obvykle něco špatně...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:18 12. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  22
 • Tvl
  12
 • Haha
  11
 • Trapas
  10
 • Cože
  8
 • Sladký
  8
Komentáře