Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Dvojí metr Českého slavíka: Proč vyřadili Řezníka a rasista Ortel nevadí?

  Xenofoba Tomáše Ortela se pořadatelé Česého slavíka zastávají s tím, že kvůli závadným textům nikdy nikoho nevyhodili. Asi si nepamatují, jak přesně to udělali před dvěma lety rapperu Řezníkovi. | foto: koláž facebook.com

  Anketa Český slavík Mattoni 2015 pobouřila nejednoho ze svých fanoušků tím, že hned dvě nominace zde získal Tomáš Ortel, rasista a xenofob s napojením na pravicové extremisty. Mnozí nechápou, proč tento samozvaný umělec nebyl ze soutěže kvůli svým závadným textům diskvalifikován jako před dvěma lety kontroverzní rapper Řezník. Proč jeden vadí a druhého pořadatelé hájí?

  Fotogalerie

  Při pohledu na nominace v anketě Český slavík mnohým hnulo žlučí umístění Tomáše Ortela hned ve dvou kategoriích.

  Kdo by si myslel, že rasistický frontman kapely kreativně pojmenované podle vlastního příjmení bude ze soutěže vyloučen, ten je na omylu.

  Řezníka kvůli textům myšleným z recese z Českého slavíka vyloučili.

  Fanoušci Českého slavíka mají v živé paměti incident, který se v rámci nominací odehrál před dvěma lety. Tehdy pořadatelé vyloučili kontroverzního rappera Řezníka. Ten jim tuto křivdu nemůže zapomenout a o nenávisti ke slavíkům rapuje i ve svých nových skladbách.

  Ortel se pasoval do role rytíře, který zachrání bílé Česko svými xenofobními písněmi. Pořadatelům Českého slavíka to očividně nevadí.

  Jenže situace je dnes zcela jiná než před dvěma lety. Na dotaz Expresu, proč Tomáše Ortela kvůli závadným textům pořadatelé Českého slavíka nevyloučí, se namísto odpovědi dostalo arogantního prohlášení, že pořadatelé nikdy do nominací nezasahovali.

  To však vzhledem právě ke kauze Řezník není pravda.

  Píseň Mešita otevřeně útočí na muslimy a islám. To je dnes v kurzu nejen mezi internetovými xenofoby, ale bohužel i v anketě Český slavík

  Rapper Řezník se netají tím, že jeho skladby jsou plné násilí a perverzí. Zároveň však vytrvale upozorňuje své fanoušky, že texty nemají brát vážně a že se jedná jen o poněkud svéráznou recesi v rámci brutálního rapového žánru horrorcore.

  Řezníkovi fanoušci nejsou žádní násilníci, ale často lidé, kteří stejně jako rapper sám mají vysokoškolské vzdělání a nedělá jim problém oddělit od sebe texty písní a běžnou realitu.

  Násilí v textech Řezníka je nadsázkou a sám rapper varuje, že texty nikdo nesmí brát vážně.

  Tomáš Ortel ve svých textech žádnou nadsázku nemá. Když už dojde na nějaký jinotaj, tak jsou to skrývačky extremistických hesel.

  Ve svých písních otevřeně vyzývá k nenávisti k Romům, přistěhovalcům, muslimům nebo homosexuálům. Ve své předchozí otevřeně nacistické kapele Conflict 88 zpíval o genocidě, Ku Klux Klanu nebo boji za rasu a národ.

  Kapela Ortel je mírnější verzí nacistické kapely Conflict 88, ve které Tomáš Ortel dříve působil.

  Kapela Ortel se pohybuje na samé hraně zákona, je v hledáčku protiextremistických složek policie, vzhledem k napojení na kruhy pravicových radikálů, kteří tvoří část fanoušků skupiny.

  V poslední době bohužel rekrutuje fanoušky i z řad obyčejných frustrovaných lidí, kteří se ztotožňují s výzvami k nenávisti a násilí vůči každému, kdo není bílý heterosexuální Čech.

  Ortel je často k potkání na protiromských, protiuprchlických a jiných extremistických demonstracích.

  Fanoušci Ortela, kteří dle svých slov hájí zpěváka, který se nebojí říct pravdu a který je opravdovým vlastencem bojujícím proti nenávistným menšinám se mnohdy nechovají jinak než ti, proti kterým bojují.

  Na internetu se od nich můžete v češtině s naprosto tragickou gramatikou dočíst spoustu výhrůžek násilím pokaždé, když se otřete o jejich idol.

  Fanoušci Tomáše Ortela jsou často neskrývaní pravicoví radikálové, kteří nemají k násilí a výhrůžkám daleko.

  V případě Řezníka, který bere svou tvorbu s nadsázkou, neváhali pořadatelé Českého slavíka zakročit a rappera, který vedl divácké hlasování diskvalifikovat s tím, že jeho tvorba je závadná a podporuje násilí.

  Je tedy s podivem, že když se jim do soutěže dostal jiný umělec, jehož tvorba podporuje násilí zcela bez nadsázky, tak místo stejně radikálního vyřazení se Tomáše Ortela zastávají a uchylují se u toho ke lžím.

  Recese vadí, ale rasismus a xenofobie očividně ne.

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:18 sobota 5. března 2016. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   298
  • Super
   275
  • Tvl
   67
  • Sladký
   26
  • Cože
   24
  • Haha
   23