Rakovina, astma, smrtící kožní nádory! Mazlíčky ohrožuje pasivní kouření

21. února

Nejzranitelnější ze všech domácích mazlíčků jsou kočky. Kočky jsou tak vystaveny vyššímu nebezpečí ústních nádorů. | foto: Expres.cz

I přes stále populárnější alternativy ke klasickému kouření si mnoho tradičních kuřáků neuvědomuje, že cigaretový kouř škodí nejen jim, ale i jejich domácím mazlíčkům. Hrozí jim vyšší riziko onemocnění rakovinou plic nebo jiným typem rakoviny, chorobou kůže, očí či dýchacího ústrojí.

Češi tradičně patří k evropským rekordmanům v podílu domácností, které obývají spolu s jejich majiteli také psi a kočky, najdeme je v téměř polovině českých domácností. 

Pokud se jedná o domovy kuřáků, zvířata jsou často vystavena negativním důsledkům pasivního kouření, tedy především nebezpečnému cigaretovému kouři. Třetina kuřáků cigaret totiž stále kouří v prostorách, jež sdílejí se svými mazlíčky, a čtyřicet procent kuřáků, kteří domácího mazlíčka vlastní, neví, že kouření může mít negativní vliv na jejich zvířecího kamaráda.

Kočkám vystaveným cigaretovému kouři pak hrozí rakovina ústní dutiny a maligní lymfom.

Aktuální průzkum společnosti Instant Research Ipsos uvádí, že psi žijící v domácnosti s kuřáky jsou ohroženi nebezpečím vzniku rakoviny nosních dutin a plic. Rakovina nosu u psa může způsobit jeho úmrtí do jednoho roku.

„Riziko pasivního kouření pro domácí mazlíčky je často podceňovaným tématem,“ potvrzuje veterinární lékařka Anna Šrenková z veterinární kliniky Vetino Jaggy Praha.

Nejenže jsou zvířata v domácnosti kuřáků zatížena pasivním kouřením, ale pevné částečky kouře ulpívající na okolních předmětech se usazují také v jejich srsti. Při běžné hygieně, kdy se zvíře líže, se tyto škodlivé částice dostávají do těla,“ dodává.

Účinky pasivního kouření u koček a psů mohou být velmi škodlivé bez ohledu na plemeno. Kromě rakovinných onemocnění se u koček a psů mohou vyvinout nejrůznější kožní alergie způsobené pasivním kouřením, například kolaps průdušnice či astma.

Maligní lymfom je navíc dalším typem rakoviny, který kočky mohou získat z pasivního kouření. Tento druh rakoviny se objevuje v lymfatických uzlinách a kočky jsou na něj velmi citlivé. U jedinců žijících v domácnosti kuřáka se vyskytuje dvakrát častěji. Tento typ nádoru je velmi nebezpečný a většina zvířat na něj umírá.

V neposlední řadě může u koček a psů žijících v domácnosti kuřáka dojít k popáleninám, nebo dokonce mohou způsobit požár při převržení popelníku s hořící cigaretou.

Tabákový kouř škodí zdraví i jiných domácích mazlíčků. Exotičtí ptáci mohou dostat rakovinu nebo zápal plic, králíci mohou trpět problémy se srdcem.

Tváří v tvář informacím o rizicích pasivního kouření pro naše domácí mazlíčky jsme však ochotni udělat změnu. Vyplývá to z dalšího zjištění aktuálního výzkumu na téma znalosti Čechů o negativech dopadu kouření na domácí mazlíčky.

Čtyřiatřicet procent dotázaných kuřáků považuje negativní dopad kouření na zdraví zvířete za důvod, proč by se pokusili přestat kouřit cigarety, a čtyřicet procent by kvůli svým čtyřnohým kamarádům přešlo na méně rizikové bezdýmné alternativy, jako jsou elektronické cigarety nebo například zařízení na nahřívaný tabák Iqos. 

„I pro naše zvířecí kamarády je každá, prokazatelně méně škodlivá alternativa rozhodně lepším řešením než pokračování v kouření cigaret,“ uvedla Šrenková.

Aktuální průzkum zároveň ukazuje, že kuřáci začnou uvažovat o ukončení tohoto zlozvyku v případě, když se dozvědí, že kouření může zdravotně poškodit jejich zvířecí mazlíčky.

Pokud tedy sami nemůžete přestat kouřit kvůli svému zdraví, popřemýšlejte o tom, jak pasivní kouření ubližuje vašim domácím zvířecím kamarádům.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:27 úterý 21. června 2022. Anketa je uzavřena.

  • 5
  • 3
  • 2
  • 1
  • 1
  • 0
Komentáře