jít naiDNES.cz

Florbalistu Radka napadli Ukrajinci. Bránil přítelkyni, přišel o nohu. Jak teď žije?

Radka loni napadli cizinci. On měl štěstí, že útok vůbec přežil. | foto: Reprofoto Cesta za snem/Facebook

Loni v listopadu florbalistu kadaňských Katů Radka Zelinku přepadla banda Ukrajinců. Jeden z agresorů Radkovi zasadil dvě bodné rány nožem. Nechybělo málo a vykrvácel. Nakonec svůj boj o život vyhrál, ale přišel o nohu. Dnes se Radek snaží žít co nejvíce plnohodnotný život. Jak se mu to daří?

Bývalý florbalista Radek Zelinka se k loňskému brutálnímu napadení vrátil v rozhovoru pro projekt Cesta za snem.

V osudný den šel Radek se svou přítelkyní noční Plzní, kam přijel na florbalový zápas. Skupinka Ukrajinců začala jeho dívku urážet. Radek se jí zastal a schytal za to mimo jiné i dvě rány nožem. Jednu do žaludku a druhou do podpaží. Ta druhá ho málem zabila!

„Propíchli mi zadní stěnu aorty. Ztratil jsem hodně krve, měl jsem dvě zástavy a také multiorgánové selhání,“ zavzpomínal Radek.

Mladý sportovec byl poté téměř měsíc v umělém spánku. Když se probral, zjistil, že nemá nohu. 

„Přišel jsem o levou nohu ve stehně. Bylo to kvůli ztrátě krve. Přestaly se mi prokrvovat nohy. Levou mi tedy museli vzít, pravou částečně. Tam mi odebrali lýtkové svaly, takže nehýbu kotníkem a ani prsty u nohou,“ svěřil se dále Radek.

Radka loni napadli cizinci. On měl štěstí, že útok vůbec přežil.

Radka loni napadli cizinci. On měl štěstí, že útok vůbec přežil.

A problémy nekončily. Radka delší dobu trápil žaludek, do něhož ho útočníci také bodli. 

„Cokoliv jsem snědl, tak jsem vyzvracel. Během měsíce jsem přišel o třicet kilo váhy,“ říká muž, jehož případ zaujal mnoho slavných českých sportovců. Ti Radkovi skrz sociální sítě posílali vzkazy plné podpory.

Dnes je to zhruba půl roku od zmíněného incidentu a Radek se snaží žít co nejvíce plnohodnotný život. Učí se chodit s protézou a jeho tvář zase zdobí úsměv.

„Není to tak hrozné. Jsou lidi, kteří jsou na tom mnohem hůř. To zvládnu,“ říká odhodlaně Radek.

Radka útočníci bodli do žaludku a do podpaží, kde mu přeťali aortu. Málem...

Radek se snaží žít normální život.

Přítelkyně, kterou v osudnou noc před Ukrajinci bránil, s ním je pořád. 

„Ona to zvládá skvěle. Předtím jsme žili v určitém stereotypu. Práce, sport, povinnosti. To, co se stalo, náš vztah posunulo. Vážíme si jeden druhého, to, že můžeme být spolu,“ míní Radek, jehož novou vášní je cyklistika. 

Má umělou nohu, snaží se ale žít naprosto plnohodnotný život.

Má umělou nohu, snaží se ale žít naprosto plnohodnotný život.

Známé závody, jako je například Tour de France, s chutí sleduje v televizi. Letos největší cyklistickou akci roku uvidí naživo a díky projektu Cesta za snem si tak splní sen!

Fotogalerie

Komentáře