Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Nejdříve matrjošky a teď koronavirus! Zdeněk Hřib možná zachránil Prahu před smrtící nákazou

  Ještě před pár lety Praha vítala čínského prezidenta a dělala si zálusk na pandu pro zdejší zoo. Nyní jsou však vztahy mezi oběma zeměmi na bodě mrazu. Zasloužil se o to svou politikou také magistrát v čele s primátorem. Věc dospěla tak daleko, že čínští dopravci ruší své přímé letecké linky do Prahy. A to všechno v době, kdy v Číně začíná řádit koronavirus a země do karantény uzavřela už 37 milionů obyvatel.

  Čínské úřady hlásí, že koronavirus si vyžádal už 26 obětí a dalších 177 je ve vážném stavu v nemocnici. Počet nakažených každým dnem stoupá a na letištích stále zpřísňují bezpečnostní opatření. Některé oblasti v Číně jsou dokonce uzavřeny v karanténě.

  V loňském roce využilo přímé spojení mezi Prahou a Čínou přes 180 tisíc cestujících a plánovalo se také přidání spoje do jihočínského města Šen-čen.

  Pražský magistrát před několika dny oficiálně stvrdil sesterskou smlouvu s tchajwanským hlavním městem Tchaj-pej. To bývalého čínského partnera rozčílilo natolik, že Peking následně reagoval vypovězením smlouvy s Prahou, diplomatická spolupráce byla na bodě mrazu.

  Zdá se tedy, že ačkoliv to vedení hlavního města neplánovalo, mohlo svým chováním ochránit Pražany.

  „Číňané čím dál víc cestují i do Česka. Slaví se navíc nový rok a jsem přesvědčen, že i nemalá část asijské komunity, která má trvalý pobyt v České republice, také odjela na dovolenou na svátky domů a bude se vracet zpátky,“ varoval specialista v oboru epidemiologie Rastislav Maďar.

  Zdeněk Hřib zavírá neférové směnárny.

  Pražští zastupitelé přitom počítali s tím, že jejich chování bude mít na turismus mezi Čínou a Českou republikou svůj vliv. „Očekáváme, že Čína omezí příjezd svých turistů do Prahy. Ti tady ale provozují pouze jednodenní turismus a město z toho moc neprofituje,“ vysvětlovala lidem Michaela Krausová (Piráti). 

  Zároveň neprobíhají žádné výměnné akce mezi oběma městy. Ty dopředu domluvené už v minulém roce čínská strana zrušila bez náhrady.

  23.ledna 2020 v 12:18, příspěvek archivován: 24.ledna 2020 v 12:09

  Až do odvolání doporučujeme necestovat do čínského města #Wuhan kvůli #koronavirus. Pokud jedete do Číny, vyhýbejte se místům, kde se shromažďuje větší množství lidí, a maximálně dbejte na hygienu. Ve Wuhanu jsou aktuálně 2 čeští studenti, jsou v pořádku a jsme s nimi v kontaktu. https://t.co/JhERHLHc1G

  Na letištích jsou nyní využívány termokamery, které mají odhalit lidi se zvýšenou teplotou, která může prozradit právě první příznaky onemocnění, které je podobné SARS.

  „Termokamery jsou proto velkou pomůckou, pokud tedy nejde o superpřenašeče. Najednou se může objevit člověk, který zatím nemá ani zvýšenou teplotu, z dýchacích cest ale vylučuje obrovské množství koronavirů, a tím pádem je pro své okolí značným infekčním rizikem,“ dodal ještě Rastislav Maďar v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

  Přenos nemoci do Evropy je podle odborníků zřejmě jen otázkou času. Přitom na nejstarším kontinentu by virus mohl mutovat s běžnou chřipkou a být tak pro zdejší obyvatelstvo ještě nebezpečnější.

  „Pokud koronavirus dosedne na oslabeného pacienta po chřipce nebo s doznívající chřipkou i přesto, že není starší nebo chronicky nemocný, může mu způsobit těžkou infekci. Mohlo by jít i o život. Bojím se hlavně toho, že u neočkované části populace dojde k takzvané superinfekci,“ vysvětlil Maďar.

  Před zavlečením nemoci do České republiky již varuje také ministerstvo zahraničí. Rizikové je toto období právě kvůli již zmíněným oslavám čínského nového roku, který začíná 25. ledna.

  Fotogalerie

  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz