Přepych po Švédsku: Migrant má 3 ženy, 16 dětí, a tak dostal 3 byty za desítky milionů

Pravicová strana Švédských demokratů, pravděpodobný vítěz dalších voleb, upozornila na Facebooku pobočky ve stockholmské čtvrti Nacka na případ syrského uprchlíka pěstujícího polygamii, který se díky štědrým sociálním dávkám z peněz daňových poplatníků stal, byť dočasně, boháčem žijícím v přepychu.

Sedmapadesátiletý Syřan, který má tři manželky ve věku 40 až 47 let, se stal středem pozornosti poté, co se ukázalo, že od městské části dostal k užívání tři byty, které obec nakoupila v přepočtu za více než 38 milionů korun. Zástupci politické strany se nad tím pozastavují hned z několika důvodů.

Poté, co švédským médiím vedení městské části informace potvrdilo, uvedlo, že byty nakoupilo pro sociální účely. V každém z nich nyní bydlí jedna manželka s dětmi, nejsou daleko od sebe, a tak může běženec snadno přecházet mezi jednotlivými částmi své početné rodiny. „Ano, informace najdete v zápisu a údaje od švédského finančního úřadu samozřejmě souhlasí,“ potvrdil za městskou radu křesťanský demokrat Jan-Eric Jansson pro web metro.se.

Demokraté se v příspěvku, který na sociálních sítích sdílely a komentovaly tisíce uživatelů, podivují hned nad několika detaily. „Jak je vůbec možné, že stát podporuje rodinu, kde panuje nelegální polygamie? Proč se vydávají vysoké sumy za bydlení pro cizince, když cena realit aktuálně prudce stoupá? Proč nepodporujete zlepšení bydlení pro současné obyvatele Nacky,“ ptají se zástupci partaje.

Vedoucí sociálního odboru stockholmské městské části Frida Plym Forshellová vysvětlila. Od 1. března 2016 totiž vstoupil v platnost nový zákon, podle něhož musí obce umístit nově příchozí. Čtvrť Nacka dostala minulý rok přiděleno 339 nových lidí, ale obec měla velké problémy s jejich ubytováním. „Jsme povinni poskytnout bydlení osobám, které obcím přidělí Švédská migrační rada,“ říká Forshellová.

Uprchlíků je víc než bytů, říká úřednice

Od začátku minulého roku pořídila obec celkem 94 bytových jednotek za celkem 836,3 milionu korun. Nicméně vedoucí sociálního odboru sama uznává, že ani takový počet na počet přidělených žadatelů zdaleka nestačí. „Není pro nás nic nového, že obec poskytuje ubytování pro sociální účely. Novinkou je, že dostáváme přiděleno více nově příchozích než dříve.“

Uprchlické sociální bydlení nemají běženci navždy a má se jednat o krátkodobé ubytování v maximálním horizontu dvou let. Dále se o sebe mají migranti postarat sami prostřednictvím zaměstnání zřízeným prostřednictvím pracovního úřadu.

O tom, jak se to daří, úřednice nereferovala. S polygamií ale prý není problém, na území Švédska žije údajně na 300 rodin tohoto typu. Pokud je to v zemích jejich původu běžné, švédské úřady to tolerují.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:26 19. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  101
 • Cože
  43
 • Super
  18
 • Trapas
  17
 • Sladký
  12
 • Haha
  10
Komentáře