Eurokomisař přikazuje Švédům: „Skončíte s kontrolami na hranicích!“ Poslechnou?

Řecký vysoký komisař EU pro migraci, občanství a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopoulos | foto: Profimedia.cz

Obdobně jako v Rakousku, také švédské bezpečnostní složky přistoupily v rizikovém roce 2015 k dočasnému posílení pohraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru. Není divu. Jen v tom roce obdržela země na 163 tisíc žádostí o azyl. Nyní však vedení Evropské unie usoudilo, že k další zvýšené ostraze není důvod.

Podle v Česku nepříliš populárního eurokomisaře pro vnitřní záležitosti a migraci Dimitrise Avramopoulose již důvody pro zvýšenou ochranu státních hranic pominuly. „Další prodloužení nepřipadá v úvahu. Kontroly hranic skončí do dvou měsíců. Předpoklady pro další prodloužení nejsou,“ citoval úředníka server Local.se.Kontroly na hranicích s Dánskem byly povoleny v rámci výjimky v průběhu masivní migrační krize. Pohyb uprchlíků po Evropě byl do té doby naprosto neregulovaný. Spolu se Švédskem dostalo dočasné posvěcení také Německo, Rakousko, Norsko a právě Dánsko.

Podle pravidel dotyčné země mohly požádat o prodloužení pouze třikrát. A tato maximální lhůta uplyne 12. prosince 2017. Švédsko by rádo nadále v zavedené praxi pokračovalo, a to i s ohledem na neustálou hrozbu terorismu.

Avramopoulos se však rozhodl jinak a na tiskové konferenci v Bruselu potvrdil, že prodloužení nepovolí. Jenže...

Jeho autorita některé státníky zemí EU příliš neděsí.

Obdobnou rétorikou se pokusil ovlivnit národní zájmy i v Rakousku. Tam však jeho komise tvrdě narazila a ukázalo se, že Vídeň není na diktát Bruselu zvědavá. „Z důvodů vnitřní bezpečnosti musíme vědět, kdo k nám přichází. A jako ministr vnitra nebudu riskovat,“ prohlásil před několika dny rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka.

Podle jeho názoru se totiž bezpečnostní situace nezlepšila kvůli otevřené středomořské trase. Země se tak pokyny EU řídit nehodlá. Jak se zachovají v někdejší zemi Vikingů?

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:15 5. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  23
 • Super
  12
 • Haha
  11
 • Sladký
  9
 • Cože
  7
 • Trapas
  6


Komentáře