jít naiDNES.cz

Kůrovec sžírá pražskou Ořechovku: Radnice tu nechá pokácet 19 stromů

Praha 6 se chystá kácet na Ořechovce, prý je za vším kůrovcová kalamita. Padnout má celkem 19 stromů. | foto: Facebook

I když Piráti slibovali vysadit milion stromů, a zlepšit tak klima v hlavním místě, zatím se s výsadbou moc nehnulo. Jsou naopak městské části, které se rozhodly kácet. Jednou z nich je i prominentní Ořechovka, kde jsou vadou na kráse jehličnany, které údajně napadl kůrovec, a není cesty zpět než je porazit.

„Z důvodu napadení kůrovcem bude v ulici Na Ořechovce pokáceno 19 smrků a douglasek. Během roku proběhne náhradní výsadba složená z jiných druhů,“ uvedla radnice Prahy 6 na svých stránkách.

S velkým pochopením se nesetkala.

„Příroda se chová přirozeně, jehličnany do těchto nadmořských výšek absolutně nepatří, příležitost vysázet adekvátní listnáče nízkých poloh, tedy duby nebo lípy a podobné dřeviny,“ říká Martin Šanda, jenž byl jedním z mála těch, kteří souhlasí a rozhodnutí radních chápou.

„Neeee, to jsou kecy. Nejdřív sázet a nechat povyrůst, než se vykácí vzrostlé. Kůrovec je jen výmluva,“ míní Darina Hatimová.

„Dříve mandelinka, dnes kůrovec,“ podotýká další z diskutujících Jindřiška Peluhová. „Sázet ořešáky,“ radí Kateřina P. Hix. Jiní se pak zamýšlejí nad tím, jestli to není jen záminka pro chystaný developerský projekt či individuální výstavbu.

Nebylo by to v hlavním městě poprvé. Nedaleko tramvajové zastávky Klamovka v pátém pražském obvodu má vyrůst bytový dům Klamovka Gardens. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby výstavbě nemusela ustoupit řada vzrostlých stromů a keřů...

Fotogalerie

Komentáře