Máme seznam incidentů v českých táborech pro uprchlíky. A je to síla!

V českých uprchlických táborech panuje vyhrocená atmosféra. Mezi zadržovanými uprchlíky občas dojde k potyčkám, které musí řešit i policie. Expres získal přehled policejních zákroků v detenčních zařízeních a zjistili jsme, že policie nezasahuje zdaleka jen u rvaček. Mezi uprchlíky dochází i k týrání dětí a dokonce i ke znásilňování.

Fotogalerie

Seznam mimořádných událostí v zařízeních pro zajištění cizinců si na ministru vnitra Milanu Chovancovi vyžádal v rámci interpelace poslanec Úsvitu Martin Lank. Nejen jeho zajímalo kolikrát a u čeho vlastně mezi uprchlíky musela zasahovat policie. Zjištění to nejsou nijak pěkná.

Podle seznamu, který v odpovědi na Lankovu interpelaci poskytl ministr vnitra, se můžeme dočíst o zásazích v uprchlických táborech v Bělé pod Bezdězem, Vyšních Lhotách a Zastávce u Brna v období od 1. července do 25. října tohoto roku.

Statistiku policejních zásahů v uprchlických táborech si vyžádal poslanec Úsvitu Martin Lank.

Nejlépe smutná statistika vyznívá pro uprchlický tábor v Zastávce u Brna. Zde došlo v daném období pouze ke dvěma incidentům, kdy policisté museli v průběhu eskorty uprchlíků použít donucovacích prostředků po neuposlechnutí předchozí výzvy.

Ve Vyšních Lhotách evidují policejních zásahů pět. Uprchlíci zde vyvolali konflikt při výdeji oblečení, napadli příslušníka ochranky a třikrát rozpoutali rvačku mezi sebou během sledování televize nebo ve vycházkovém prostoru.

Neutěšené podmínky v táborech přispívají k tomu, že uprchlíci vyvolávají šarvátky mezi sebou navzájem i s personálem a ochrankou.

Zdaleka nejhorší je situace v detenčním zařízení v Bělé pod Bezdězem - Jezové.

Policie zde byla nucena zasahovat hned dvaačtyřicetkrát. V průměru si tedy chování uprchlíků vyžádalo policejní zásah zhruba každé tři dny. Ve skutečnosti však zasahovala v některé dny policii i opakovaně.

Devětkrát v Bělé policisté řešili různé šarvátky mezi uprchlíky, došlo i na napadení pracovníků bezpečnostní agentury nebo zaměstnanců tábora při výdeji jídla a vyvolávání nepokojů ze strany uprchlíků. Sedm z nich muselo být díky svému chování přemístěno do takzvaného přísného režimu dohledu.

V uprchlických táborech jsou i děti. Policie musela vyšetřovat jejich týrání a dokonce i znásilnění.

Patnáctkrát policisté doprovázeli uprchlíky během převozu rychlou záchrannou službou do nemocnice v Mladé Boleslavi, dvakrát se přitom jednalo o převoz dítěte. Jednou byl zadržovaný uprchlík za asistence policistů převážen do psychiatrické léčebny v Bohnicích.

Policisté v Bělé dvakrát zasahovali u sebepoškozování uprchlíků a v jednom případě došlo k pokousání zasahující policistky ženou, která odmítala uposlechnout jejich výzev.

Uprchlíci několikrát napadli pracovníky táborů při výdeji jídla a šatů.

Zdaleka nejděsivěji však působí skutečnost, že třikrát museli pracovníci tábora v Bělé - Jezové přivolat policisty k ohlášenému týrání dítěte.

Policisté dokonce jednou přijali oznámení o podezření na znásilnění nezletilé dívky ubytované v táboře.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:30 středa 6. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 66
  • 35
  • 29
  • 22
  • 22
  • 18