Dlouho živil naději na obnovu procesu a s ohledem na výpovědi pěti znalců si byl dokonce jistý, že mu ji soud povolí. To se ale nestalo. Petr Kramný, který si tak bude muset odpykat celý výjimečný trest ve výši 28 let, to prý nese velice těžce.
Pět znalců nestačilo obhajobě Petra Kramného k tomu, aby Krajský soud v Ostravě ostře sledovaný případ znovu otevřel. Ani přesto, že se kapacity ve svých znaleckých oborech shodly, že Kramný nemohl svou manželku Moniku a dceru Kláru zavraždit elektrickým proudem. Server Seznam Zprávy včera zveřejnil písemné odůvodnění verdiktu, v němž se soudkyně Šárka Skalská nechává slyšet, že pět výše zmíněných znalců nedokázalo zpochybnit nepřímé důkazy, které v původním procesu Kramného stály svobodu.
„Nově předložené znalecké posudky v žádném případě nenarušují řetězec nepřímých důkazů, na jejichž základě byl odsouzený Petr Kramný pravomocně odsouzen,“ uvádí soudkyně.
S něčím takovým ale Kramný nepočítal. Byl si jistý, že jeho obhajoba má díky novým posudkům dostatečně nabito k tomu, aby ostravský soud přesvědčila. Jak zjistil Expres.cz, verdikt proto nese velice špatně.
Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do
23:30
středa 12. července 2023. Anketa je uzavřena.
„Telefonoval jsem s ním a ten současný stav nese velmi, opravdu velmi těžce, protože nepředpokládal, že obnova nebude povolena. Zejména jeho psychika dost trpí, což je na něm vidět, notabene po devíti letech ve výkonu trestu,“ řekl nám předseda Václav Peričevič ze spolku Šalamoun.
Petr Kramný i jeho matka Ireny skončili po vyhlášení rozsudku v slzách.
Další zdroj z okolí Kramného, který si přál zůstat v anonymitě, dokonce odhalil, že karvinský rodák byl po verdiktu tak odevzdaný a rezignovaný, že ani nechtěl podávat stížnost, jež je poslední malou jiskřičkou jeho naděje.
„Samozřejmě ho zvýšeně hlídají ve věznici, protože pokud nakonec ta stížnost neprojde přes Ústavní soud, pak se obáváme nejhoršího. Jeho ten verdikt tak zlomil, že nechtěl podat ani stížnost. Advokátka ho musela přesvědčovat,“ říká zdroj.
„Znalců bylo v podstatě šest“
Obhajoba Petra Kramného i spolek Šalamoun, který se v jeho případu od počátku angažuje, několikrát ocenili, že soudkyně Skalská podle jejich názoru vedla jednání o obnově řízení korektně. Verdikt ovšem ostře kritizují.
Rozčarováni jsou prý zejména z toho, že soud potvrdil rozsudek o vraždě elektrickým proudem, i když pět znaleckých kapacit takovou verzi odmítá.
Eskorta přivádí Petra Kramného k soudu.
Matka Petra Kramného byla po verdiktu zdrcena.
Václav Peričevič dokonce argumentoval i „šestým znalcem“, korespondencí s profesorem Pekkou Saukkem z univerzity ve finském Turku, který je autorem publikace, v níž pojednává o stopách po smrti elektrickým proudem.
„V té korespondenci mezi mnou a profesorem Saukkem je jasně uvedeno, a to včetně českého oficiálního překladu, že k závěru o vraždě elektrickým proudem nelze dospět. Jenže to se soudu nehodí. Těch znalců není pět, ale ve skutečnosti šest, a to včetně vyjádření profesora Tsokose, prezidenta forenzních patologů při univerzitě v Berlíně, že příčinu smrti elektrickým proudem nelze stanovit,“ říká Peričevič pro Expres.