Vymývač ruských mozků: Patriarcha Kirill hájí válku jako boj se západními liberály a homosexuály

14. března
Papež František se před několika dny nechal slyšet, že dění na Ukrajině není žádnou speciální vojenskou operací, jak tvrdí Putin, ale regulérní válkou. Samotnou Ukrajinu nazval zemí mučedníků, ve které tečou potoky slz a krve. Jeho protipólem je šéf ruské pravoslavné církve patriarcha Kirill, který při svých kázáních v Moskvě představuje hlásnou troubu Kremlu.

Patriarcha Kirill, který ruské církvi šéfuje od roku 2009, se stal ideálním prostředkem Kremlu, jak mezi ruskou veřejností šířit válečnou propagandu.

Křesťanům je pochopitelně válka proti srsti. A tak vousatý chlapík se spoustou křížů na krku své ovečky přesvědčuje o tom, že „speciální vojenská operace“ na Ukrajině je potřeba. 

Kirill ve svých kázáních v posledních dnech, jak upozorňuje řada médií včetně těch křesťanských, mluví o Západu jako o silách zla, které bojují proti ruské jednotě a snaží se rozeštvat Rusko a jeho ukrajinské bratry.

Vladimir Putin a patriarcha Kirill

Už v úvodních dnech války patriarcha Kirill o válce mluvil jako „aktuálním dění na Ukrajině“ a vyzýval obě strany k tomu, aby nedocházelo k útokům na civilisty. Tím, že agresi nijak neodsoudil, si vysloužil kritiku duchovních představitelů z celého světa.

V posledních dnech, kdy válka pokračuje a civilisté nadále vinou ruského ostřelování skutečně umírají, zašel Kirill ještě dále. Válku při jednom z kázání v tomto týdnu označil za „konflikt mnohem důležitější než politika“, píše nezávislý server The Moscow Times.

Patriarcha Kirill

Na jedné straně tohoto konfliktu podle Kirilla stojí Rusko a na druhé západní síly, jež vyznávají progresivní hodnoty. A takové hodnoty podle něj povedou k zániku civilizace. 

Zcela nečekaně pak začal hřímat nad pochody komunity LGBT, známými jako Gay Pride, které označil za symbol západních hodnot. Podle něj jsou takové průvody jakýmsi testem loajality, země, které se chtějí připojit k Západu, je musí přijmout.

„Tyto přehlídky hrdosti jsou navrženy tak, aby demonstrovaly, že hřích je jednou z variant lidského chování. Proto abyste se mohli připojit ke klubu těchto zemí, musíte mít svůj průvod gayů,“ prohlásil duchovní vůdce Ruska.

Upozornil také, že separatistické republiky na Ukrajině tyto hodnoty ostře odmítly, tudíž daly najevo, ke komu se chtějí připojit.

Proč vlastně patriarcha Kirill tak vehementně hlásá propagandu Kremlu? S Vladimirem Putinem ho pojí úzký přátelský vztah, navzájem si dopomáhají. Církev podléhá státu a je mu velice užitečná, pravoslavné křesťanství vyznává padesát procent obyvatelstva.

Oba muže navíc pojí podobná minulost, také patriarcha Kirill býval v minulosti agentem KGB.

Ruského duchovního vůdce by nicméně válečná agitka mohla přijít draho. Už vůči němu sílí kritika mezi ostatními světovými biskupy, pochopitelně hlavně těmi na Ukrajině. 

Například server EUobserver už se zamýšlí dokonce nad tím, že Mezinárodní trestní soud v Haagu by na Kirillova kázání mohl pohlížet jako na spoluúčast při válečných zločinech.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:18 úterý 12. července 2022. Anketa je uzavřena.

  • 23
  • 7
  • 6
  • 4
  • 3
  • 3
Komentáře