Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Seskok, bohoslužba a pieta: Praha vzpomínala na padlé parašutisty, primátor Hřib nikde

  Pietní akce za padlé parašutisty | foto: ČTK

  Seskok armádních parašutistů, bohoslužba i tradiční pietní akt u chrámu svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. Praha si dnes dopoledne připomněla československé výsadkáře, kteří v těchto místech po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha před 80 lety zemřeli po boji s nacistickou přesilou. Tradiční piety se zúčastnili významní čeští politici, ale i německý velvyslanec v České republice. Naopak opět se tento ceremoniál obešel bez primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho nejbližších spolupracovníků.

  Sedm československých výsadkářů, kteří v kostele 18. června 1942 po dlouhém boji s mnohonásobnou přesilou zemřeli, nejdříve připomněl seskok tří výsadkářů z velitelství vzdušných sil české armády v Zítkových sadech. 

  Tři parašutisté seskočili dnes před půl desátou dopolední z vrtulníku z výšky 1000 metrů. Po pětisekundovém volném pádu roztáhli padáky a vlajky České republiky, Slovenska a Velké Británie. 

  Po několika okamžicích doskočili zkušení výsadkáři na vyznačené místo v Zítkových sadech. Akce se účastnila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS) či pražská zastupitelka Alexandra Udženija.

  Pietní akce se zúčastnily ministryně obrany Jana Černochová či pražská zastupitelka Alexandra Udženija.

  Za účasti politiků včetně premiéra Petry Fialy (ODS) se následně konala bohoslužba v kostele, v jehož kryptě gestapo před 80 lety našlo úkryt sedmi výsadkářů po zradě dalšího parašutisty Karla Čurdy. 

  Lidé se pomodlili za „duše padlých vojáků, umučených členů protinacistického odboje i za všechny oběti heydrichiády“.

  Bohoslužby si vyslechli a za parašutisty zapálili svíčky kromě již zmíněných politiků také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr kultury Martin Baxa (ODS), ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka a další činitelé. 

  „Patří k nim i neuvěřitelně statečný boj československých parašutistů, kteří se před 80 lety nacistům statečně bránili v kostele svatých Cyrila a Metoděje až do poslední chvíle. Jejich obrovská odvaha se navždy zapsala do paměti našeho národa. Čest jejich památce,“ uvedl premiér Petr Fiala.

  Pietní akce za padlé parašutisty

  Bezprostředně po bohoslužbě se zástupci vlády, Senátu, Sněmovny, pražského magistrátu, armády či dalších bezpečnostních složek přesunuli před chrám, kde se uskutečnil pietní akt. 

  Pietní akce se zúčastnily ministryně obrany Jana Černochová či pražská zastupitelka Alexandra Udženija.

  Věnce a květiny účastníci každý rok v tento den kladou k otvoru do krypty, na němž jsou dodnes viditelné stopy střel, kterými se je nacisté snažili zlikvidovat československé vojáky. 

  Prezidenta Miloše Zemana při ceremoniálu zastoupil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

  Pietní akce za padlé parašutisty

  Poprvé se pietního aktu zúčastnil i německý velvyslanec v České republice. Současný ambasador Spolkové republiky Německo Andreas Künne toto gesto na Twitteru ocenil. 

  „Dělat to, co je správné, i když to může znamenat tu nejvyšší oběť. Výsadkáři, kteří provedli úspěšný útok na Heydricha, takovou odvahu měli. Jejich čin byl v roce 1942 světlem v temnotě nacistické diktatury,“ napsal Künne poté, co ke kryptě položil věnec se stuhou v německých barvách. 

  „Jsem vděčný za gesto, že se pietního aktu před kostelem svatého Cyrila a Metoděje mohl poprvé zúčastnit i německý velvyslanec,“ dodal velvyslanec.

  Pietní akce za padlé parašutisty

  V kostele v pražské Resslově ulici zemřeli před 80 lety výsadkáři Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Jozef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Většina z nich v bezvýchodné situaci zvolila dobrovolnou smrt.

  Parašutisté, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji, se dostali na území protektorátu na konci roku 1941. 

  Atentát provedli Kubiš a Gabčík z operace Anthropoid. Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942. 

  Jeden z nejvýše postavených představitelů nacistického režimu zemřel na následky atentátu 4. června.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

  Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

  Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz