Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Na pietě za parašutisty se řešilo Rusko. Hřib jako Churchill: Ustupovat Putinovi je zhoubnost!

  Hřib přinesl květiny k památníku parašutistů. | foto: MAFRA, Petr Topič

  Po velkolepé rekonstrukci atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha přišlo v Libni na řadu uctění památky samotných parašutistů. Pod jejich památníkem si vzalo několik politiků mikrofon a někteří z nich velkou část proslovu věnovali Rusku a Ukrajině. Jako třeba pražský primátor Zdeněk Hřib, který zpražil kolegy schovávající se za falešné vlastenectví, a burcoval, aby se neustupovalo diktátorům, jako je Putin.

  Mikrofon si pod památníkem parašutistů předala třeba česká ministryně obrany Jana Černochová s britskou ministryní zahraničí Lizz Trussovou.

  Obě dámy vyzdvihly válečnou spolupráci mezi Českem a Velkou Británií. Černochová zdůraznila, že je ráda za početnou přítomnost mladších generací, protože by právě pro ně měli být Kubiš, Gabčík a spol. těmi pravými hrdiny.

  Mnozí řečníci ale pietu za parašutisty využili k lamentování nad děním na Ukrajině, kterou agresivně napadlo Rusko. 

  „Před osmdesáti lety položili tito hrdinové v úspěšné speciální vojenské operaci základní kámen denacifikace. Jsou vám ta slova povědomá? Jak si dnes dovolí Vladimir Putin tvrdit, že na Ukrajině realizuje speciální vojenskou operaci s cílem denacifikace, když on sám je dnes přesně tím, co byl Adolf Hitler v třicátých letech?“ ptal se slovenský ministr obrany Jaroslav Naď.

  Jana Černochová se slovenským ministrem obrany

  Jeho slova jsou trefná a vysloužil si za ně potlesk. Zdaleka ne všem se ale líbilo, že u tématu Ruska zůstal po velkou část svého projevu.

  „Mně je zle, alespoň dnes si to mohl odpustit. Jdu pryč,“ prohlásil nahlas jeden ze slovenských posluchačů ministrova projevu.

  O Rusku poměrně dlouho mluvil také pražský primátor Zdeněk Hřib.

  „Je mi ctí, že tu mohu být a uctít památku československých vojáků Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, ale i ostatních parašutistů a desítek či stovek dalších statečných lidí, kteří se zapojili do operace, jejímž cílem bylo oslabit ten zrůdný nacistický režim,“ uvedl Hřib nejdříve. 

  Ministryně obrany Jana Černochová, britská ministryně zahraničí Lizz Trussová a ministr zahraničí Jan Lipavský

  „V dnešní době se někteří politici zaštiťují slovy o vlastenectví, ale přitom jim jde jen o šíření nenávisti. Pokud se chceme skutečně bavit o vlastenectví, tak toto jsou hrdinové, kterými bychom se měli inspirovat,“ dodal.

  Zanedlouho se jeho řeč stočila na aktuální dění.

  „Těch osmdesát let se sice může zdát jako nějaká dávná historie, ale my musíme dbát na to, abychom nezapomněli na vlastní dějiny, protože to by vedlo jen k tomu, že se ty hrůzy války budou stále dokola opakovat. A bohužel kvůli té ruské agresi proti Ukrajině dnes tato výzva platí dvojnásob,“ řekl primátor. 

  Atentát na Heydricha

  A vzápětí si tak trochu zahrál na slavného britského premiéra Winstona Churchilla, který tvrdě bojoval proti politice ústupků Hitlerovi v domnění, že tak budou uspokojeny jeho teritoriální nároky.

  „Jak ukázal Mnichov, politika appeasementu, tedy těch ústupků, je zhoubnost. Je to něco, co nefunguje. A doufám, že tuto věc budou mít na paměti všichni, kdo usilují o řešení situace na Ukrajině. Jedná se tam nejen o záchranu Ukrajiny, ale i všech evropských hodnot,“ prohlásil Hřib.

  „Abych skončil optimisticky, tak bych chtěl dodat, že událost, která se právě zde odehrála před osmdesáti lety, je něco, co nám ukazuje, že na každého dojde. Že každý diktátor nakonec padne a jeho zrůdný režim skončí,“ uzavřel.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

  Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

  Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz