Pamlskovou vyhlášku má už i Británie. Jak ji výrobci sladkostí obejdou?

31. března 2017
Na pamlskovou vyhlášku nadává pravděpodobně každý kromě ministerstva školství. Bizarní nařízení, které zakazuje prodávat dětem ve školách prakticky všechno včetně běžných potravin, se ale již netýká jen Česka. Svůj zákon o dětských svačinkách má už i Británie. A tamější výrobci sladkostí přišli s geniálním řešením!

Británie se již nějakou dobu marně snaží bojovat s dětskou obezitou. Ta přitom v zemi představuje skutečný problém, mezi dětmi, které ve věku 10-11 let opouští první stupeň základní školy, jí trpí až třetina.

Proto nyní došlo na vyhlášku, která do roku 2020 nařizuje snížit obsah cukru ve sladkostech, jogurtech a cereáliích o celých 20%. Ministerstvo zdravotnictví si od tohoto kroku slibuje, že se tak sníží příjem cukru Britů až o 200 tisíc tun ročně.

„Je to ten nejambicióznější plán boje s dětskou obezitou na světě,“ uvedl šéf státní agentury na podporu veřejného zdravotnictví Duncan Selbie. Toto revoluční řešení si však již našlo také své kritiky.

Za hlavní problém se obecně považuje především fakt, že ve vyhlášce jsou díry, takže umožňuje výrobcům vyřešit problém tím, že výrobek prostě zmenší o pětinu místo toho, aby upravili recepturu.

„Zmenšení velikosti balení cukrovinek není řešením. Zvyšuje totiž riziko, že lidé si raději koupí hned dvě balení a ve výsledku toho snědí mnohem víc,“ vyjádřil své obavy o smysluplnost vyhlášky předseda britského Národního fóra proti obezitě Tam Fry.

Tato pamlsková vyhláška ale rozhodně není jediným krokem, který Britové v křížovém tažení proti obezitě podnikli.

Loni totiž přišlo jiné kontroverzní nařízení, totiž zavedení speciální daně ze sladkých nápojů. Zda se ale obezita britských školáků přeci jen sníží, je zatím ve hvězdách.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:08 sobota 29. července 2017. Anketa je uzavřena.

  • 14
  • 12
  • 10
  • 6
  • 6
  • 5
Komentáře