Hamižná OSA má smůlu: Poplatky za hudbu se zvyšovat nebudou! Zrušil bych je, řekl Valenta

OSA ostrouhala! Návrh kolektivního správce (Ochranný svaz autorský) zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o polovinu neprošel Senátem. Nově schválená úprava nechala zákon beze změn, senátoři tím odmítli zvyšování poplatků. OSA přitom plánovala markantní zvýšení o 50 procent.

OSA (Ochranný svaz autorský) leží v žaludku snad každému, kdo měl kdy co do činění s hudební produkcí. Ať už jde o koncert nebo o malé rádio hrající v obchodě, na veškerou veřejně užitou hudbu vybírá OSA licenční poplatky. Minulý rok na nich vydělala 900 tisíc korun. To jim zřejmě nestačilo.

V tomto roce totiž chtěli poplatky navýšit až o polovinu. To pochopitelně rozlítilo většinu české veřejnosti. Proti praktikám bojovali i někteří politici, mezi nimi senátor Ivo Valenta, který se rozhodl proti organizaci zakročit. „Jde o další důkaz toho, že tento nezávislý spolek, který však ročně vybere na základě zákona téměř jednu miliardu korun, potřebuje urychleně zkrotit,“ komentoval dříve Valenta jednání OSA.

Senát překvapivě nevyhověl žádnému z požadavků „výběrčích“ společností. Na svém čtvrtečním jednání schválil novelu autorského zákona beze změn a žádnému z požadavků na její úpravy překvapivě nevyhověl. Novela počítá s tím, že autorské poplatky se budou moci v budoucnu zvyšovat jen o inflaci.

S požadavkem kolektivních správců na jejich zdražení by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury.

OSA každoročně vybere na odměnách téměř miliardu korun.

Ivo Valenta je s rozhodnutím Senátu spokojen jen z poloviny. Podle něj by se měli autorské „výběrčí“ svazy jako OSA legislativně zkrotit nebo rovnou zrušit.

Kolektivní správci musí být pod kontrolou. Není možné, aby hospodařili s penězi nás všech, libovolně si nastavovali pravidla svého fungování a nikdo přitom nevěděl, jak je s finančními prostředky, kdy se jedná jen v případě OSA ročně až o miliardu korun, nakládáno. Kdyby to bylo jen na mně, všechny obdobné organizace bych zrušil,“ řekl Expresu Valenta.

OSA si přitom brousila zuby na zvýšení poplatků až o 50 procent, autorský svaz DILIA chtěl zvyšovat o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle Sdružení místních samospráv by se tak ve velkých městech zvýší měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 Kč. A je jedno, zda pořádáte velký koncert, pouštíte hudbu na vesnických slavnostech nebo vám v obchodě či restauraci hraje televize nebo rádio. Za to vše jste povinni jim platit.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil loni avizovaný až padesátiprocentní růst sazeb autorských poplatků za obrovský a vyjádřil pochopení i pro protesty obcí, které by pochopitelně navýšení poplatků odnesly nejvíce.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:19 pátek 7. července 2017. Anketa je uzavřena.

  • 31
  • 14
  • 12
  • 9
  • 8
  • 7