Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Hrál si na Napoleona a vraždil: Historik, který rozčtvrtil milenku, bojoval u Slavkova

  Ruský historik Oleg Sokolov, který se zbláznil do Napoleona a bitvy u Slavkova, zavraždil svou milenku Anastázii, rozřezané části těla pak hodil do řeky. | foto: Koláž Expres.cz

  Odborník na napoleonskou dobu, který se soustředil hlavně na bitvu tří císařů u Slavkova. Častý návštěvník rekonstrukcí tohoto střetu, který se rok co rok odehrává na Moravě. Vážený profesor historie a nositel francouzského Řádu čestné legie Oleg Sokolov (63) z Petrohradu se bohužel do historie zapíše také jako brutální vrah. Svou milenku Anastázii Ješčenkovou (†24) v afektu zabil, poté rozřezal a plánoval ji po částech hodit do řeky Mojky.

  Hrdý nositel francouzského Řádu čestné legie a známý ruský historik zavraždil svou milenku Anastázii Ješčenkovou (†24), která – podobně jako on – milovala napoleonskou dobu a byla i spoluautorkou některých jeho článků. 

  Oleg Sokolov má vřelý vztah také ke Slavkovu u Brna. Univerzitní profesor jezdil pravidelně na rekonstrukce bitvy tří císařů. A chystal se tam i na sklonku listopadu. „Letos se měl opět účastnit bitvy pod Santonem,“ svěřili Blesku organizátoři. 

  Sokolova o víkendu vytáhla policie z řeky Mojky v Petrohradě. Na zádech měl batoh a v něm dvě ženské paže a zbraň! V jeho bytě detektivové našli hlavu a tělo dívky i zakrvácenou pilu. Ostatky patřily profesorově milence a studentce Anastázii.

  Podle policie se historik s dívkou pohádali o to, zda jít na oslavu narozenin. A profesor pak svou milenku v afektu zabil. Tělo rozřezal pilkou a chtěl je po částech naházet do řeky. Na kuráž si ale dal víc vodky, než bylo zdrávo, uklouzl a spadl do řeky. Lidé mu zavolali pomoc a notně podchlazený expert na Napoleona putoval do vězeňské nemocnice.

  Tady se k vraždě přiznal, tvrdil, že se chtěl zbavit těla a potom veřejně spáchat sebevraždu oblečený jako Napoleon. Na Sokolova byla po činu uvalena vazba, prozatím na dva měsíce. Žádost o domácí vězení soud kategoricky odmítl.

  Přátelé vědce jsou v šoku. „Oleg je člověk, který pro světovou vojenskou historii udělal strašně moc. Je to kamarád a hlavně skvělý historik a znalec problematiky. Uznávaný v celém světě,“ svěřil se Blesku organizátor slavkovských bitev Miroslav Jandora.

  Ruský historik Oleg Sokolov v dopise děkuje organizátorům bitvy u Slavkova...

  Ruský historik Oleg Sokolov v dopise děkuje organizátorům bitvy u Slavkova Miroslavu Jandorovi a Jakubu Samkovi.

  Tomu Sokolov za organizaci bitev několikrát poděkoval v oficiálním dopise psaném francouzsky. „Jménem všech ruských účastníků akce Austerlitz 2017 bych rád poděkoval pořadatelům rekonstrukce, pánům Miroslavu Jandorovi a Jakubu Samkovi, za jejich práci, která vedla k dokonalým výsledkům. Setkali jsme se se vřelým přijetím, dobrou koordinací jednotek re-enactmentu v poli a profesionalitou ve všech aspektech organizace akce,“ tleskal organizátorům bitvy ruský historik, který nesundal Napoleonův oblek.

  Zdrcený Jandora osobně znal i nebohou Anastázii. „Je mi líto Aničky. Upřímnou soustrast pozůstalým. Nevím, jaký démon Olega ovládl,“ doplnil.

  „S Olegem jsme se potkávali i mimo rámec slavkovských akcí po celé Evropě. S oběma jsem před dvěma roky strávil v Praze večer, Nasťa byla historička, měli jsme s Olegem hodně společných témat. On tíhl k Francii, přednášel na Sorbonně. Ještě minulý týden jsme si volali, zařizovali jsme mu vízum, probírali scénář a jeho roli – jako každý rok – ve francouzské armádě...,“ doplnil Jakub Samek.

  Fotogalerie

  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

  jít naiDNES.cz