jít naiDNES.cz

Klaus mladší: Obědy zdarma? Jestli těch pár korun rodiče propijí, pomůže jen sociálka

Václav Klaus mladší má za to, že zákon proti používání mobilů ve školách je zbytečný. | foto: Profimedia.cz

Na základě jednání koaličních stran se začíná pomalu rýsovat podoba návrhu na nový systém obědů ve školách. Ačkoliv budou dohady ještě pokračovat, s největší pravděpodobností vše dopadne tak, že děti ze sociálně slabších rodin, přesněji ty, na něž rodiče berou přídavky, se budou ve školách stravovat zadarmo. Takový návrh se ovšem nelíbí poslanci za ODS Václavu Klausovi mladšímu, mimochodem bývalému pedagogovi a dlouholetému řediteli prestižního gymnázia PORG. Jak řekl Expresu, jde podle něj dokonce o cestu do pekel!

Zatímco ČSSD se dlouhodobě snaží prosadit obědy zdarma plošně pro všechny děti ve školkách a na prvních stupních základních škol, hnutí ANO by rádo finančně ulevilo sociálně slabším rodinám. A jednání obou stran zatím skutečně pomalu směřují k tomu, že za jídlo nebudou platit pouze ti rodiče, kteří na svoje děti berou přídavky.

Takový návrh se ovšem ani v nejmenším nelíbí poslanci za ODS Václavu Klausovi mladšímu. Populární politik se řadí k těm, kteří o školství mají hodně co říct, v minulosti totiž pracoval jako ředitel vyhlášeného soukromého gymnázia PORG.

„Normální svět je ten, kde občany s nízkými příjmy podporuje stát, pokud je bohatý jako Česká republika. Podporuje je tím, že jim dá nějaké dávky, pokud možno transparentní. A ti lidé se pak snaží žít jako všichni jiní normální lidé, ideálně tak, že si najdou práci, aby měli víc peněz, nějak prostě žijí. Představa, že dáte všechno každému zadarmo, ale nikam nevede,“ řekl Klaus mladší Expresu.

„Podle této teorie by také mohly být noviny zadarmo, aby chudí lidé měli něco číst. Česká televize může být zadarmo, aby se mohli koukat na televizi, a tak dále,“ dodal.

Další věcí, proč by podle něj neměly být obědy na školách poskytovány zadarmo ani sociálně slabším rodinám, je ten, že stravování už dotované je, a to více než dobře.

„Dětské obědy už dotované jsou, stojí to 26 korun – polévka, hlavní jídlo, moučník nebo salát plus pití. To se těžko dá pořídit levněji. Rodina, která dítěti tohle neposkytne, a radši to propije nebo prokouří, tak tam musí zasáhnout sociálka, ale není řešení, že zase vrhneme do škol šílenou agendu a ředitel bude zkoumat, kdo je jak sociálně silný a komu dávat a nedávat oběd zadarmo. To je cesta do pekel,“ míní Klaus.

Klause jsme se zeptali i na to, zda by českému školství naopak neprospělo, kdyby se inspirovalo systémem Velké Británie. Tam školáci nosí uniformy a právě i obědy mají plošně zdarma, aby se rozdíly mezi nimi úplně minimalizovaly. Podle oblíbeného poslance by ovšem taková změna k ničemu nevedla.

„Já jsem odjakživa odpůrce uniforem, to jen idioti tvrdí, že to zboří nějaké rozdíly, když mají děti stejné oblečení. Pak stejně pro chlapečka přijede tatínek v bentley a druhý jde na tramvaj. Ty děti stejně vědí, kdo kde bydlí a co dělá. Je to takový fake rovnostářství, já uniformy nemám rád už od bolševika, takže zrovna ve školách bych je nechtěl. Navíc je s tím agenda, většinou jsou ty uniformy hrozně ošklivé, musíte trestat děti, které si je nevezmou, dávat jim náhradní. Tohle vážně není řešení ničeho, ani sociálních rozdílů,“ řekl Klaus mladší.

Ministerstvo školství: Cílíme na potřebné

Vyjádření samotného ministra školství Roberta Plagy za hnutí ANO, který návrh na obědy zdarma pro děti ze sociálně slabších rodin inicioval, se nám získat nepodařilo.

Tisková mluvčí Aneta Lednová nám ovšem zaslala stanovisko ministerstva. Otázka, zda návrh neprohloubí sociální rozdíly mezi dětmi, sice zůstala nezodpovězena, ministerstvo školství ale místo toho ujišťuje, že má jen ty nejlepší úmysly. V první řadě prý cílí na potřebné.

„Uvedený návrh cílí na potřebné děti, a to jak v mateřských školách, tak na 1. a 2. stupni základních škol a alternativně tomu odpovídajícím třídám na osmiletých a šestiletých gymnáziích ve veřejných školách. Legislativní návrh MŠMT počítá s tím, že obědy ‚zdarma‘ budou poskytovány dětem, kterým náleží přídavek na dítě. Týkat by se to mělo kolem 170 tisíc dětí, které navštěvují mateřské a základní školy, a pokud projde vládou a Poslaneckou sněmovnou, účinný by mohl být od 1. ledna 2020,“ napsala Lednová.

„Celkové uvažované náklady počítají nejenom s úhradou surovin, ale také se zvýšenými nároky na kuchařský personál a mírně zvýšenými nároky na administrativní zabezpečení. Způsob financování je navržen tak, aby zohledňoval počet dětí, které dostávají přídavky na děti k 1. září daného školního roku,“ dodala.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:54 14. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  164
 • Trapas
  38
 • Cože
  14
 • Sladký
  13
 • Tvl
  13
 • Haha
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat