Bavorský spolkový premiér Markus Söder uvedl, že opatření má být výrazem „přihlášení se k identitě“ a ke „kulturnímu charakteru“ Bavorska. „Kříž není znakem náboženství,“ řekl po zasedání bavorského kabinetu, který nový předpis schválil. O chvíli později premiér sám krucifix zavěsil v hale úřadu bavorské vlády.
Následně Söder sklidil očekávanou kritiku od německých levicových stran a podobně orientované veřejnosti. „Místo přibíjení krucifixů na zdi úřadů by křesťanské odpovědnosti bylo úměrné spíše uplatňování milosrdenství a lásky k bližnímu v běžné politické praxi,“ prohlásila šéfka bavorských Zelených Sigi Haglová.
V bavorských veřejných školách musí už nyní viset kříže ve třídách. Totéž platí o tamních soudních síních. Kříže sice visí i v některých bavorských úřadech, ale z jejich vlastního rozhodnutí. Nyní půjde o povinnost.
Křesťansko-sociální unie (CSU), která po desetiletí ovládá bavorskou politiku, se v poslední době obává o ztrátu své většiny v zemském sněmu ve prospěch protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Ta jí odčerpala část hlasů už v loňských spolkových volbách a CSU chce tyto voliče získat zpět do říjnových zemských voleb v Bavorsku.
Německý ministr vnitra Horst Seehofer a šéf CSU nedávno naznačil, že by podpořil zákaz nošení šátků školačkám. V březnu se jasně distancoval od kancléřky Angely Merkelové ze sesterské Křesťansko-demokratické unie (CDU) v debatě o tom, zda islám patří k Německu.
Fotogalerie |