jít naiDNES.cz

Nacista měl zabít 5230 lidí, soudí ho jako mladistvého. Dozorce v táboře dělal v 17 letech!

Bruno Dey se podle obžaloby podílel v koncentračním táboře Stutthof na smrti 5230 lidí jako dozorce. | foto: Profimedia.cz

Hodně netradiční soudní proces probíhá v německém Hamburku. Bruno Dey je už třiadevadesátiletý stařec a před tribunál ho přivážejí na invalidním vozíku. Případ, kdy měl přispět ke smrti 5230 lidí, přitom projednává soud pro mladistvé. Deyovi totiž bylo pouhých 17 let, když působil jako dozorce v koncentračním táboře Stutthof u Gdaňsku.

Pravděpodobně jeden z úplně posledních soudních procesů s příslušníkem nacistických jednotek SS probíhá v Německu. A působí velmi kuriózně.

Bruna Deye před soudce pravidelně přivážejí na invalidním vozíku. Jde totiž o třiadevadesátiletého starce. Přesto ale jeho mimořádně vážný případ podílu na vraždách 5230 lidí projednává soud pro mladistvé.

Hrůzných zločinů, dle obžaloby zákeřného a nelidského zabíjení lidí, se měl totiž dopustit jako dozorce v koncentračním táboře Stutthof nedaleko polského Gdaňsku. A v té době mu bylo jen 17 let.

Bruno Dey se podle obžaloby dopustil v koncentračním táboře Stutthof 5230 lidí...

Bruna Deye k soudu vozí na invalidním vozíku.

Dey měl být do koncentračního tábora, kde byli vězněni hlavně Poláci, sovětští zajatci a Židé a zejména v plynové komoře tam zemřelo celkem 65 tisíc lidí, nasazen roku 1944 a působit tam měl až do konce války v roce následujícím.

To ostatně sám potvrdil, do tábora šel prý pracovat z toho důvodu, že byl kvůli srdeční vadě zproštěn bojového nasazení. Odmítá však, že by se na zavraždění více než pěti tisíců vězňů podílel.

Bruno Dey se podle obžaloby dopustil v koncentračním táboře Stutthof 5230 lidí...

Nacistický dozorce si obličej pečlivě kryje deskami.

„Viděl jsem mnoho těl. Obrazy utrpení a hrůzy mě pronásledují celý život. Ze strážní věže jsem viděl mnoho mrtvých vězňů, především žen, které ráno jejich spoluvězni vytahovali z baráků a těla nosili k vozíku, na které je pohazovali přes sebe,“ vypověděl Bruno Dey u soudu podle německých médií.

Bruno Dey se podle obžaloby dopustil v koncentračním táboře Stutthof 5230 lidí...

Bruno Dey se podle obžaloby podílel v koncentračním táboře Stutthof na smrti 5230 lidí jako dozorce.

Zároveň prý ale ani ze začátku netušil, kde se v táboře nachází krematorium. To a k čemu slouží, se prý dozvěděl až náhodou. Dokonce prý jednou vězňům umožnil, aby si do tábora tajně vzali kus uhynulého koně k snědku.

Soudní proces by měl pokračovat až do prosince. Pak by měl padnout rozsudek.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat