Nejdřív zabíjel metanol, teď zombie droga: Proč zase na severní Moravě?

Před lety zabíjel metanol, nyní syntetické drogy. Severní Morava je těžce zkoušeným regionem. | foto: Koláž Expres.cz

Sever Moravy, osudem těžce zkoušený kraj, zase obchází strach. Desítky lidí se v Ostravě otrávily nebezpečnou zombie drogou. Jeden člověk po požití syntetického kanabinoidu dokonce zemřel. Přitom tomu 3. září bylo šest let, co v Havířově vypukla metanolová aféra, která si vyžádala 47 obětí v Česku i v Polsku, desítky lidí si odnesly trvalé následky.

V souvislosti s výskytem syntetických kanabinoidů, které se v Ostravě a Hlučíně objevily, policie zadržela pět mužů a obvinila je z nedovolené výroby a nakládání s omamnými látkami a jedy, hrozí jim až pět let za mřížemi. Později obvinila dalšího muže, tomu hrozí až osmnáct let ve vězení.

V oběhu přitom mohou být ještě tisíce smrtelných dávek. „Kontaktovali jsme Renarkon a další organizace, které pracují s uživateli drog, aby jejich zaměstnanci v rámci terénní práce a v kontaktních centrech informovali klienty o rizicích drogy, která přímo po požití může ohrozit jejich život,“ upozornil náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví Michal Mariánek (hnutí Ostravak).

Syntetický kanabinoid je látka, jež v mnohém připomíná marihuanu. Laboratorně vyrobená látka se míchá s bylinkami a následně se kouří. Před sedmi lety byly tyto látky na Ostravsku k dispozici v síti takzvaných Amsterdam shopů, ty následně policie po změně zákona a zapsání těchto látek na seznam zakázaných látek uzavřela. Rauš po požití zmíněné drogy kalí množství vedlejších účinků. Zrychlený tep, nevolnost, zvracení, křeče, ale ani deprese, úzkostné stavy nebo sebevražedné myšlenky nejsou výjimečné. Může se ale objevit i infarkt, mrtvice, poškození ledvin, jater a psychóza. Vážné riziko hrozí v kombinaci s alkoholem, který účinky násobí.

Vzhledem k nízké ceně jsou nejohroženějšími skupinami bezdomovci a také studenti. Podobné případy v nedávné doby zaznamenali také v Rusku. V roce 2014 se tam otrávilo přes 600 lidí. Syntetické konopí pocházelo z Indie nebo Číny. Rok nato zahrozila droga také v Polsku, kde v péči lékařů skončily dvě stovky lidí.

„Syntetické drogy se k nám v minulosti dostávaly z Polska. Mohou se k nám dostat i z Číny nebo Indie, jenže přes prostředníky právě z Polska, takže přesný původ není vždycky jasný,“ uvedl policejní ředitel Tomáš Kužel. Příhraniční „spolupráce“ bohužel nechvalně proslula i v roce 2012, kdy se v Polsku lidé otrávili alkoholem se smrtícím etanolem, který pijani nakoupili v českých trafikách nebo obchodech.

Svízelná sociální situace, ztížené životní podmínky a nulové vyhlídky dělají z Ostravy a okolních měst, která překotně vyrostla za socialismu, rozkvětu těžkého průmyslu a drancování přírodního bohatství, ideální prostředí pro všechny „špinavé“ obchody. Ať už je to pančovaný alkohol, neznámé syntetické drogy, nebo automaty a lichváři. Ruku v ruce s majetkovou trestnou činností, výtržnictvím a eskalací násilí.

Většinu lidí by nenapadlo jít si pro tvrdý alkohol do trafiky. Navíc do takové, která má nejlepší za sebou a nákup probíhá přes okénko a není vůbec vidět, odkud prodavač dotyčný mok nalévá, o etiketě ani nemluvě. Jenže opatrnost jde v takovém případě stranou. Rum sice stáčejí do PET lahve, ale vyjde na šedesát korun litr. 

Podobné je to i s konzumenty nelegálních psychotropních látek. Málokdo si s díky vezme balíček čehosi od ženy, která ho předtím vylovila z popelnice a podle toho vypadá ona i ten sáček. Míra opatrnosti a domýšlení následků je na severu Moravy, zdá se, nižší než ve zbytku republiky. „Co je mi do toho. Stejně je to jedno. Za zkoušku nic nedám. Co by se mi asi po trávě mohlo stát?“ zní z úst mladých experimentátorů, kteří ještě netuší, na jaký trip se to vlastně vydávají.

Do hry smrti pak často vstupuje také důvěřivost a věta „dělají to všichni“, nízká cena ale zpravidla rozhoduje vždycky.

„Nikdy by nás nenapadlo, že se něco takového prodává. Pamatuju si, že si tam chodili kupovat rum i chlapi na šachtu, ale nikdy by nás nenapadlo, že se stane něco takového. Že tam vůbec něco takového je,“ uvedla v rozhovoru pro iRozhlas.cz zdrcená Renata Fučelová, které vzal metanol oba rodiče.

„Taťka nám vždycky říkal, že chodí do budky a koupí si tam rum, který je levnější. Měl rum rád. Mamka nepila, ale v ten den si asi tu štamprli s taťkou dala a doplatila na to,“ dodala s tím, že závadný alkohol dodával Martin Svoboda, (distributor obžalovaný v takzvané ostravské větvi metanolové kauzy, pozn. red.), muž, kterého léta znala.

Zombie droga, která děsí Ostravsko, je dalším důkazem toho, jak je celý region zranitelný. Aby se takovým problémům v budoucnu předešlo, to nepůjde mávnutím proutku a jedním dotačním programem z peněz EU. Výchova ke zdraví, nebo alespoň omezení rizik v místě, kde nitrožilně užívají drogy i devítileté děti, které je mají od rodinných příslušníků, dost zaspala. 

Každý čtvrtý žák deváťák z Orlové na Karvinsku užívá nelegální drogy, ať už marihuanu, nebo pervitin. Ten je dokonce častější.

Spíš než by někteří zvládli slepou mapu nebo vyjmenovaná slova, vás zavedou k člověku, který prodává drogy. Vyznají se v jejich užívání, berou je jako běžnou součást života.

Rodiče bohužel v tomto ohledu často nejsou žádnou velkou autoritou, protože v drogy také užívají, nebo „alespoň“ problémově pijí, dluží peníze a týrají své blízké.

Severní Morava není žádný Sherwood. Neznamená to, že se tu člověk musí bát vycházet na ulici i ve dne a děti doma zamykat na zámek, protože na ně venku číhá samé zlo. Dá se tu žít i celkem příjemně.

Ostrava je prostě jen chytlavější, přímočařejší a víc impulsivní než třeba „vinné“ Brno, „pivní“ Plzeň nebo „kokainová“ Praha.

Je s podivem, že podobně „pervitinové“ Ústí, Cheb nebo Sokolov v minulosti metanol ani výskyt nových drog nemusely řešit. Skladba obyvatelstva i problémy, které řeší, se od severu Moravy totiž příliš neliší. Pak se jen zamyslet nad tím, jakou roli tedy vlastně hraje polský soused...

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 3:10 13. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  10
 • Tvl
  10
 • Haha
  7
 • Cože
  6
 • Trapas
  6
 • Sladký
  5
Komentáře